Unity, Yeni Ücret Politikası İçin Özür Diledi

Avatar photo
Takip Et
Unity, geçen hafta duyurduğu yeni kurulum başına ücretlendirme politikası konusunda özür diledi ve değişiklik yapacaklarını duyurdu.
Görsel 4: Unity, Yeni Ücret Politikası İçin Özür Diledi - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Unity, geçen hafta duyurduğu ücret politikasının neden olduğu “karışıklık ve endişe” için özür diledi ve bu politikada “değişiklikler yapacağını” açıkladı.

Unity, Twitter/X üzerinden yaptığı açıklamayla, şirket içinden ve dışından birçok kişiyle görüştüklerini ve tartışmalı politikada değişikliğe gitmeyi planladıklarını belirtti. Bu değişikliklerin neler olabileceğine dair herhangi bir ayrıntı paylaşmazken, “birkaç gün içinde” başka bir güncelleme geleceğinin sözünü verdi.

Unity’nin Twitter/X üzerinden yaptığı açıklama.

Açıklamanın Türkçe karşılığı şu şekilde: “Sizi duyduk. Salı günü açıkladığımız ücret politikasının neden olduğu karışıklık ve endişe için özür dileriz. Sizi dinliyoruz, ekip üyelerimizle, topluluğumuzla, müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla konuşuyoruz ve politikada değişiklikler yapacağız. Birkaç gün içinde bir güncelleme paylaşacağız. Dürüst ve eleştirel geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz.”

Unity’nin yeni ücret politikası geliştiricilerden kurulum başına 0,20 dolar talep ediyor.

Unity’nin yeni ücret politikası 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 200.000’den fazla yüklemesi olan tüm oyunlar için yükleme başına 0,20 dolar ücret alınmasını içeriyor. Günümüzde yükleme teriminin tam olarak tanımlanması biraz zor olduğundan, bu durum birçok kişinin kafasını karıştırdı. Örneğin, geliştiriciler oyunlarını yükleyen, kaldıran ve yeniden yükleyenlerden birden fazla yükleme için ücret alacaklar mı? Aylık ücretten sonra tüketiciden herhangi bir ücret alınmasa da Xbox Game Pass veya PlayStation Plus yüklemeleri sayılacak mı?

Unity, 1 Ocak’tan itibaren tüm cihazlarda yalnızca “net yeni yüklemeleri” sayacağını ve geliştiricilerin yeniden yüklemeler, botnet ve benzeri yollarla yapılan “kaçak” yüklemeler, deneme sürümü, web ve akış oyunları ve hayır kurumlarıyla ilgili yüklemeler için ücret ödemeyeceğini söyleyerek politikaya açıklık getirmeye çalıştı. Unity ayrıca “müşterilerin yüzde 90’ının bu değişiklikten etkilenmeyeceğini” iddia etti.

Görsel 5: Unity, Yeni Ücret Politikası İçin Özür Diledi - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Geliştirici topluluğu bu önerilen değişiklikleri ve açıklamaları hoş karşılamadı ve Rust 2’nin geliştiricisi Facepunch Studios da dahil olmak üzere dünya çapında birçok ekip oyunlarını artık Unity’de yapmayacaklarını söyledi. Massive Monster gibi diğerleri ise bu değişikliklerin gerçekleşmesi halinde Unity yapımı Cult of the Lamb oyununu 1 Ocak’ta silmekle tehdit etti.

Tepkiler o kadar şiddetlendi ki, San Francisco ve Austin’deki Unity ofisleri güvenilir bir ölüm tehdidi nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Nihayet Roblox PlayStation'a Geliyor - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Nihayet Roblox PlayStation’a Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 7: Şimdi Harekete Geçmezseniz Minecraft Hesabınızı Kaybedebilirsiniz - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Şimdi Harekete Geçmezseniz Minecraft Hesabınızı Kaybedebilirsiniz

Alakalı İçerikler
""