Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Fortnite Avrupa’da Tekrardan iOS Cihazlara Gelebilir

Avatar photo
Takip Et
Apple, Fortnite’ın iOS’ta oynanılamamasına neden olan Epic Games’in geliştirici hesaplarını kapatma kararını geri aldı.
Görsel 4: Fortnite Avrupa'da Tekrardan iOS Cihazlara Gelebilir - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Yeni bir gelişmeyle Apple, Epic Games’in geliştirici hesaplarını sonlandırma kararından geri adım attı. Epic Games blogunda yapılan bir duyuruya göre Apple, Epic Games geliştirici hesabının eski haline getirileceğini ifade etti.

Apple, Epic’in patronu Tim Sweeny’nin Apple’ın politikalarını eleştiren tweetlerini gerekçe göstererek bu hafta başında Epic Games’in geliştirici hesaplarını sonlandırmıştı. Bundan önce Apple’a Avrupa Birliği tarafından platformlarında üçüncü taraf uygulamalara ve uygulama mağazalarına izin vermesi emredilmişti.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, Avrupa Birliği’nin DMA politikalarına uymak zorunda kaldı ve bu da Epic Sweden’ın geliştirici anlaşmasını imzalamasına ve Apple’ın Geliştirici Programına kabul edilmesine izin verdi.

Apple’ın bu adımından sonra Fortnite, Avrupa’da iOS cihazlara geri gelebilir.

Epic Games yaptığı açıklamada, “Apple bize ve Avrupa Komisyonu’na geliştirici hesabımızı eski haline getireceklerini söyledi ve taahhüt etti. Epic Games Store’u açmak ve Fortnite’ı Avrupa’da iOS’a geri getirmek için planladığımız gibi ilerliyoruz. İleri!” dedi.

Epic Games tarafından atıfta bulunulan DMA, Apple’ı diğer uygulamaların ve uygulama mağazalarının platformlarına girmesine izin vermesi gereken bir “bekçi” olarak tanımlıyor. Apple’ın kendi platformuna sahip olmasına rağmen, yasa esasen tek bir kuruluşun tek bir platformda uygulama, içerik veya bilginin tek dağıtıcısı olmasını engellemek ve bu alanda bir tekel oluşmasını önlemek istiyor. Apple, planlarından geri adım atmamış olsaydı, DMA’yı ihlal etmiş olacaktı ve bu da Avrupa’da faaliyet göstermeye devam etmek isteyen şirket için inanılmaz derecede ağır para cezalarını beraberinde getirebilirdi.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: Electronic Arts Klasik Oyunlarını Steam’de Satışa Sunuyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Electronic Arts Klasik Oyunlarını Steam’de Satışa Sunuyor

Alakalı İçerikler
""