Twitch, CSGO Skin Kumarı Yayını Yapmayı Yasakladı

Avatar photo
Takip Et
Twitch, yaptığı topluluk kuralları düzenlemesinde yayınlarda CSGO skin kumar sitelerinin tanıtımını ve oynanmasını yasakladı.
Görsel 4: Twitch, CSGO Skin Kumarı Yayını Yapmayı Yasakladı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Twitch, CSGO skin kumar sitelerinin sponsorluğunu ve tanıtımını yasaklama kararı aldı. Bu kural, tam olarak uygulandığı takdirde sayısız CSGO yayıncısının sponsorluklarını etkileyecek.

Yayıncılarla sponsorluk anlaşmaları yapan CSGO bahis siteleri, sponsor oldukları içerik üreticilerine sitelerinde içerik üretmeleri ve kitlelerini kendi referans kodları ile siteye çekmeleri için yüksek meblağlar ödüyor.

Bu durum genellikle hoş karşılanmasa da büyük yayıncılar ve profesyonel oyuncular tarafından sıklıkla tercih edilen bir iş modeli. Birçok aktif ve eski profesyonel esporcu bu tarz sitelerle anlaşmalar yapıyor.

Daha önce Twitch hizmet şartlarını ihlal etmesine rağmen bu konuda herhangi bir yaptırım uygulamayan Twitch, bu konunun üzerine gidecek gibi gözüküyor.

Twitch, CS:GO skin kumarının yasak olduğunu vurguladı.

Twitch’in yakın zamanda güncellediği Topluluk Kuralları sayfasının “Yasaklı kumar içeriği hakkında SSS” bölümünde yer alan bir soru yasağı şu şekilde netleştiriyor:

Twitch’te CSGO skinleri gibi skinler kullanılarak oynanan kumar oyunlarını (skin gambling) tanıtmak serbest mi?

Hayır. Twitch politikaları uyarınca skin kullanarak oynanan kumar oyunlarının (skin gambling) reklam ve tanıtımını yapmak yasaktır.

Görsel 5: Twitch, CSGO Skin Kumarı Yayını Yapmayı Yasakladı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Twitch, Dexerto’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genel olarak CSGO kumarına olan ilgi yeniden arttı, bu nedenle hizmetimizde promosyona/sponsorluğa izin verilmediğini açıkça belirtmek için SSS bölümümüze açıklayıcı bir dil ekledik.”

HOUNGOUNGAGNE adlı YouTuber tarafından Temmuz 2023’te yayınlanan bir videoda, Twitch’teki en iyi 300 CSGO yayıncısının tahmini %75’inin skin kumarı sponsoru olduğu ifadesi yer alıyor.

Görsel 6: Twitch, CSGO Skin Kumarı Yayını Yapmayı Yasakladı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

CSGO skin kumar sitelerinin yasak olduğuna dair ifade, söz konusu YouTube videosunun hazırlandığı tarihte Twitch’in Topluluk Kuralları’nda yer almıyordu, bu nedenle daha sonradan eklendiği açık.

Ancak, bu kuralın ne kadar sıkı bir şekilde uygulanacağını bilmiyoruz. Mevcut topluluk yönergeleri kapsamında bile, bu skin kumar sitelerinin çoğunun olduğu gibi düzenlenmemiş kumar sitelerinin tanıtımı zaten yasaktı.

Buna rağmen, bu siteleri tanıtan yayıncılara karşı herhangi bir yasak getirilmedi. CSGO’nun yayıncısı Valve da skin kumarına karşı harekete geçerek kumar sitelerine ürün “tedarik eden” çok sayıda satıcıyı yasaklamıştı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 7: Star Wars Jedi: Survivor Xbox One ve PS4'e Geliyor - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Star Wars Jedi: Survivor Xbox One ve PS4’e Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 8: Ukraynalı Asker Savaş Becerilerini Video Oyunlarına Borçlu Olduğunu Söyledi - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Ukraynalı Asker Savaş Becerilerini Video Oyunlarına Borçlu Olduğunu Söyledi

Alakalı İçerikler
""