Steam Ukraynalılara Ödeme Yapmayacağını Duyurdu

Avatar photo
Takip Et
Steam, Ukraynalı oyun geliştiricilerine, kendilerine ödeme yapılmayacağını bildiren e-postalar aldı.
Görsel 4: Steam Ukraynalılara Ödeme Yapmayacağını Duyurdu - Rehber - Oyun Dijital

Valve, Ukraynalı oyun geliştiricilerine “mevcut ortam” nedeniyle oyunlarından ödeme almayacaklarını bildiren e-postalar gönderiyor.

Bu önlem, Rusya ve Beyaz Rusya’daki geliştiricileri de etkiliyor, ancak Ukraynalıların dahil edilmesi, özellikle hala Ukrayna’da olanların bu ödemelere büyük ihtiyaç duyacağı bir zamanda, birçok kişinin kafasını karıştırdı ve öfkelendirdi.

Steam’den Ukraynalı geliştiricilerin yanı sıra Rus ve Belarus geliştiriciler de ödeme alamayacak.

Valve aldığı karar ile ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı bu nedenle geliştiricilerin aldığı e-posta dışında durumla ilgili resmi bir bilgi bulunmuyor. Valve’ın aldığı kararın arkasında siyasi motivasyonların olup olmadığı veya bunun Rusya’ya ve Beyaz Rusya’ya yönelik yaptırımlara talihsiz ve kasıtsız bir karşılık olup olmadığı bilinmiyor.

Bugün erken saatlerde geliştiriciler tarafından sosyal medyada paylaşılan e-postalar, bunun yeni ve ani bir hareket olduğunu gösteriyor. Steam tarafından gönderilen e-postada fazla detaylandırılmadan “Banka bilgileriniz şu nedenle devre dışı bırakıldı: Mevcut ortam nedeniyle Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna’ya banka ödemeleri gönderemiyoruz.”

E-posta, duruma tamamen uygun olmayan bir şablon gibi görünüyor. Valve’in ödeme yapmaya devam edebilmesi için kullanıcıya “banka bilgilerini mümkün olan en kısa sürede düzeltmesini” söylemeye devam ediyor. Elbette e-postanın bir önceki kısmı, savaş bitene kadar ödemelerin yapılmayacağını belirtiyor.

Ukraynalı geliştiricilerin Rus ve Beyaz Rusyalı meslektaşlarının yanına neden dahil edildiğine dair teoriler, bazı geliştiricilerin yaptırımların hedefinde olan Rus bankalarını kullanıyor olabileceğini içeriyor. Diğerleri, Steam’in Rusya’nın işgalinden kaynaklanan Ukrayna’daki istikrarsızlık nedeniyle ödemeleri geçici olarak durdurmak zorunda kaldığını öne sürüyor. Ancak Ukrayna para birimi Grivna, Şubat ayının sonundan bu yana önemli bir düşüş görmediğinden, ikincisi pek olası değil.

Her halükârda, yaptırımların Rus geliştiricilere karşı yürürlükte kalması muhtemeldir. Bu bölgedeki geliştiriciler, ayın başlarında ödeme almadıklarını fark ettiler ve diğer birçok hizmet, Twitch gibi Rus içerik oluşturuculara yapılan ödemeleri de durdurdu.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: Call of Duty Warzone Mobil Cihazlara Geliyor - Rehber - Oyun Dijital

Call of Duty Warzone Mobil Cihazlara Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 6: Overwatch 2 Beta Çıkış Tarihi Doğrulandı - Rehber - Oyun Dijital

Overwatch 2 Beta Çıkış Tarihi Doğrulandı

Alakalı İçerikler
Oyun Dijital olarak daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.