Twitch Kaynak Kodu ve Kullanıcı Bilgileri Sızdırıldı

Avatar photo
Takip Et
Twitch’e yapılan siber saldırı sonucu; yayıncılara yapılan ödemeler, Steam rakibi platform, kullanıcı bilgileri ve kaynak kodları sızdırıldı.
Görsel 4: Twitch Kaynak Kodu ve Kullanıcı Bilgileri Sızdırıldı - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Video Games Chronicle’de yayımlanan habere göre Twitch siber saldırıya uğradı. Popüler yayın platformu Twitch’in kaynak kodunu, Amazon Games Studios’un henüz duyurulmamış bir Steam rakibi oyun mağazasını ve yayıncılara yapılan ödemeler sızdırıldı. Anonim mesajlaşma platformu olan 4chan’de anonim bir kişi, Twitch’in tüm kaynak kodlarını içerdiğini iddia eden 125 GB’lık torrent yayınladı.

Paylaşımı yapan kişi, sızıntının “çevrimiçi video akışı alanında daha fazla aksama ve rekabeti teşvik etmek” için yaptığını iddia ediyor. The Verge’de yayımlanan habere göre dosyalar gerçekten Twitch’in kaynak kodlarını içeriyor.

Twitch, bir veri sızıntısı yaşadığını doğruladı ve şirket, “bunun kapsamını anlamak için aciliyetle çalıştıklarını” söyledi.

İddia edilene göre sızıntı aşağıdakileri içeriyor:

  • Twitch yayıncılarına yapılan ödemelerle ilgili 3 yıllık kayıtlar,
  • Twitch.tv’nin tümü yani kaynak kodları,
  • Mobil, masaüstü ve konsol Twitch istemcilerinin kaynak kodları,
  • Twitch tarafından kullanılan lisanslı geliştirme kitleri ve AWS hizmetleriyle ilgili kod,
  • Amazon Game Studios’un Steam rakibi oyun mağazası/platformu,
  • IGDB ve CurseForge gibi Twitch’e ait diğer platformlara ait veriler,
  • Twitch ekibi tarafından kullanılan güvenlik araçları.

Paylaşımda “birinci bölüm” ibaresi yer alıyor, bu da daha fazlası olabileceğini gösteriyor. Video Games Chronicle, Twitch’in ihlalin farkında olduğunu bildiriyor ve şirket tarafından açıklama geldi.

Sızıntı, Twitch kullanıcıları hakkında şifre veya adres bilgisi içermiyor gibi görünüyor, ancak bu, bu bilgilerin bu ihlalin bir parçası olarak alınmadığı anlamına gelmiyor. Aslında, sızıntı yapan kişi, kişisel hesapları içerecek koddan ziyade Twitch’in kendi şirket araçlarını ve bilgilerini paylaşmaya odaklanmış gibi görünüyor.

Twitch bir veri ihlalini onaylamış olsa da tam olarak ne kadar verinin çalındığı hala belli değil. Henüz yapmadıysanız Twitch şifrenizi değiştirmenizi ve hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz.

Twitch son zamanlarda devam eden nefret ve tacizi engellemek için mücadele ediyor. Haftalarca süren nefret baskınlarından sonra, bazı Twitch yayıncıları Ağustos ayında şirketin eylem eksikliğini protesto etmek için bir gün yayın yapmamıştı.

Twitch’den veri sızıntısı ve siber saldırı hakkında açıklama geldi.

Bir ihlalin gerçekleştiğini doğrulayabiliriz. Ekiplerimiz bunun kapsamını anlamak için ivedilikle çalışıyorlar. Daha fazla bilgi mevcut olur olmaz topluluğu güncelleyeceğiz. Bizimle olduğunuz için teşekkürler.

Twitch tarafından yapılan açıklama.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: Okyanus Temalı Atoraxxion İçeriği Sycrakea Black Desert Türkiye&MENA’ya Geldi - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Okyanus Temalı Atoraxxion İçeriği Sycrakea Black Desert Türkiye&MENA’ya Geldi

Sonraki İçerik
Görsel 6: Twitch İki Faktörlü Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir? - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Twitch İki Faktörlü Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

Alakalı İçerikler
""