Star Wars Jedi: Survivor İnceleme

Avatar photo
Takip Et
Star Wars Jedi: Survivor, ilk oyundaki eksiklerin üzerine giderek -performans sorunlarını görmezden gelirsek- başarılı bir devam oyunu olmuş.
Görsel 4: Star Wars Jedi: Survivor İnceleme - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

2019 yılında Respawn Entertainment ve Electronic Arts; Uncharted benzeri platform, Souls benzeri savaş, Metroid benzeri keşif ögeleri içeren Star Wars Jedi: Fallen Order’ı piyasaya sürdü. Üç yıl sonra, Star Wars Jedi: Survivor hem daha büyük hem de daha iyi olmayı vaat eden bir devam oyunu olarak hayranların karşısında. Jedi: Survivor genellikle çoğu konuda daha büyük fakat daha iyi değil.

Bu, tabii ki Star Wars Jedi: Survivor’ın önceki oyundan gelen sağlam temel üzerine inşa edilmediği anlamına gelmiyor. Star Wars Jedi: Survivor her anlamda genişletilmiş bir Fallen Order, ancak bir devam oyunu olması gerektiği için Survivor yaratıcılıktan uzak ve selefinin sahip olduğu aynı sorun ve eksikliklerden kurtulmaya çalışıyor gibi hissettiriyor.

Oyunun başlangıcından itibaren Star Wars Jedi: Survivor’ın Star Wars serisine ne kadar büyük bir uyum sağladığı anlaşılıyor. Oyunun John Williams’tan etkileyici müziklerinden, yandan kaydırmalı ekran geçişlerine ve titizlikle hazırlanmış yaratıklara kadar oyundaki her şey Star Wars diye bağırıyor. Oynanışta, Cal’in kendi kılıç dövüşü stiline entegre ettiği, galaksinin en ünlü Jedi ve Sith’lerin bazılarından alınmış hareketler de bulunuyor.

Görsel 5: Star Wars Jedi: Survivor İnceleme - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Respawn Entertainment, seviye tasarımında daha azla daha çok yaklaşımını benimseyerek Jedha ve Koboh olmak üzere iki ana keşfedilebilir gezegen, birkaç küçük doğrusal gezegen ve hikâyenin merkezinde yer alan asteroitler ve üsler gibi bir avuç dolambaçlı yol sunmayı tercih etmiş. Bununla birlikte hem Jedha hem de Koboh, Fallen Order’daki keşfedilebilir beş alandan önemli ölçüde daha büyük; her ikisi de keşfedilecek her türlü alanı, savaşılacak düşmanları ve elde edilecek ödülleri içeren yan yollara ayrılan büyük merkezi alanlara sahiptir. Fallen Order’da bulunan gizem ve keşif duygusu, Star Wars Jedi: Survivor’da da tamamen korunuyor.

Hikâyede ilerledikçe ve yeni yeteneklerin kilidini açtıkça, daha önce nasıl açacağınızı bulamadıkları gizli noktalara geri dönmeye ve sonunda orada ne olduğunu bulmaya motive oluyorsunuz. Koboh ve Jedha’da, bir ya da iki saatlik ek oynanışa değecek, boss inleri olduğu ortaya çıkan tamamen göze çarpmayan bazı alanlar var ve hikâye bu alanlara gitmenizi gerektirmiyor. Dolayısıyla bu alanları keşfetmek için hikâyeye devam etmek yerine haritayı gezmeniz gerekecek.

Görsel 6: Star Wars Jedi: Survivor İnceleme - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Bununla birlikte, daha fazla araç, daha büyük gezegenler ve genişletilmiş bir keşif duygusu olsa bile, Star Wars Jedi: Survivor hala Fallen Order’ın 2019’da geri kaldığı gibi geri kalıyormuş gibi hissettiriyor. Oyun çok sayıda yeni özellik ve mekaniği bir araya getiriyor ancak Jedi: Survivor’ı ilk etapta daha iyi bir oyun haline getirecek temel mekanikleri güçlendirmiyor.

Örneğin, yeni kılıç dövüşü duruşlarını ele alalım. Cal artık beş kılıç duruşu arasından seçim yapabilse de aynı anda asla ikiden fazlasını kullanamıyor ve bunları değiştirmek için sürekli olarak bir meditasyon çemberine geri dönmek gerekiyor. Bu mekanik sınırlayıcı hissettiriyor, sanki geliştiriciler oyunculara savaşta özgürlük ve seçim hissi vermek istemiş ama dinamik bir sisteme bağlı kalmak istememişler gibi.

Bu arada, serinin poise tabanlı savaş sistemi değişmeden kalmış ve Fallen Order’da olduğu gibi aynı eksikliklerden muzdarip. Survivor’da yetenek ağaçları genişlemiş olsa da, temel sistemde hala süper sürükleyici hale getirmek için yeterli katman yok. Dövüş sistemi aynı anda birden fazla düşmanla başa çıkmakta hala zorlandığından, birçok dövüş can sıkıcı olmasa da sonlara doğru rutin hale geliyor. Dahası, Cal’in hareket mekaniğinde hala sağlıklı bir dozda tıkanıklık var ve dövüş hiçbir zaman Survivor’ın esinlendiği oyunlar kadar net veya zarif hissettirmiyor. Jedi: Survivor ile dövüşü daha eğlenceli hale getirecek şeylere odaklanmak yerine her şeye daha fazla özellik eklemek istenmiş ve bu felsefe oyunun tüm yönlerine yansımış.

Görsel 7: Star Wars Jedi: Survivor İnceleme - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Sonuç olarak, Star Wars Jedi: Survivor bir önceki oyunla aynı sorunla boğuşuyor; sağlam bir kimlik bulmakta zorlanıyor. Özünde, Survivor hala Uncharted ve Dark Souls’un bir karışımı ve her iki kampın da güçlü yönlerine bağlı kalmak istemiyor. Bu, oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor; Survivor hala eğlenceli ancak kaçırılan birçok fırsatla sık sık yavan hissettiriyor.

Oynanış açısından neredeyse her şey genel olarak iyi olsa da, Jedi: Survivor’ın hikayesi oyunun yetersiz kaldığı nokta. Teknik açıdan, Star Wars Jedi: Survivor ciddi bir karmaşa, oyunla geçirdiğim süre boyunca birden fazla çökme, eksik dokular, çeşitli görüntü sorunları ve sabit disk alanımızı bile tüketen kötü bir bellek sızıntısı sorunu yaşadım. Ayrıca, her oyun oturumunun başında tanımlanamayan bir “dosya optimizasyonu” süreci içermesine rağmen, Jedi: Survivor, oyunun saniyede tek haneli karelerde çalıştığı örnekler de dahil olmak üzere, birden fazla sistemde takılmalar ve düşük performansla doluydu.

Görsel 8: Star Wars Jedi: Survivor İnceleme - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Jedi: Survivor, geçtiğimiz üç yıl boyunca Fallen Order’da da yaşanan sorunların çoğunu yaşıyor. Bu sorunlar arasında ara sahnelerdeki ciddi ses kayması, giriş gecikmesi (input lag) ve oyuncunun neyi hedeflemek istediğini sık sık çözmekte zorlanan bir kamera-ışık sistemi yer alıyor.

Star Wars Jedi: Survivor; 28 Nisan 2023’te PC, PS5 ve Xbox Series X|S platformlarına çıkış yaptı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.


Bu inceleme, yayıncı tarafından ücretsiz olarak Oyun Dijital’e sağlanan kod ile PC platformunda yapılmıştır.

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor
8 10 0 1
Star Wars Jedi: Survivor, ilk oyundaki eksiklerin üzerine giderek -performans sorunlarını görmezden gelirsek- başarılı bir devam oyunu olmuş.
Star Wars Jedi: Survivor, ilk oyundaki eksiklerin üzerine giderek -performans sorunlarını görmezden gelirsek- başarılı bir devam oyunu olmuş.
 • Eğlence Faktörü
  9/10 Harika
 • Bölüm Tasarımı
  9/10 Harika
 • Kontrol ve Oynanış
  7/10 İyi
 • Grafikler
  7/10 İyi
 • Ses ve Müzik
  10/10 Başyapıt
 • Optimizasyon
  3/10 Kötü
 • Tekrar Oynanabilirlik
  9/10 Harika
8/10
Toplam Puan

Artılar

 • İlk oyundaki çoğu eksiklik kapatılmış.
 • Düşman çeşitliliği, keyifli bir savaş deneyimi sunuyor.
 • Harita büyüklüğü ve saklanan alanlar keşif isteği uyandırıyor.
 • Işın kılıcı kullanımı zevkli ve tutarlı.
 • Hızlı seyahat özelliği oynanışı rahatlatmış.
 • Karakter özelleştirme ve kişiselleştirme müthiş tatmin edici.

Eksiler

 • Türkçe dil desteği bulunmuyor.
 • Optimizasyon ve performans sorunları yaşanıyor.
 • Bazı karakterler yeterince iyi yazılmamış.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 9: AMD Radeon RX 7000 Serisi Yeni Ekran Kartları Bu Çeyrekte Çıkış Yapacak - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

AMD Radeon RX 7000 Serisi Yeni Ekran Kartları Bu Çeyrekte Çıkış Yapacak

Sonraki İçerik
Görsel 10: Discord Kullanıcı Adı Sistemi Değişiyor - Sistem Gereksinimleri - Oyun Dijital

Discord Kullanıcı Adı Sistemi Değişiyor

Alakalı İçerikler
""