Star Wars Eclipse, 2027’ye Kadar Çıkmayabilir

Avatar photo
Oyun geliştirme sırasında da birçok sıkıntıyla karşılaşan Star Wars Eclipse, 2027 gibi uzun bir tarihe kadar çıkmaya hazır olmayabilir.
Takip Et
Görsel 4: Star Wars Eclipse, 2027'ye Kadar Çıkmayabilir - Bülten - Oyun Dijital

9 Aralık’ta gerçekleşen The Game Awards’da küçük geliştiricilerden dünyaca ünlü serilere kadar pek çok oyunun prömiyeri yapıldı. Bunların arasında Quantic Dream‘in geliştirdiği Star Wars Eclipse de vardı.

Pek çok Star Wars hayranı seriye ait yeni bir oyun çıkacağını duyunca sevinse de oyunun yayıncı ve geliştiricisinin Paris merkezli Quantic Dream olduğunu duyunca heyecanları havada kaldı. Stüdyo yaklaşık on yıldır taciz, ayrımcılık ve toksik bir çalışma yeri olduğu iddialarıyla karşı karşıya. The Game Awards’da oyunun duyurulmasından sonra hayranlar Star Wars Eclipse’in Quantic Dream tarafından geliştirmesine karşı protestolarda bulundular.

Bir hafta kadar önce sektörün içinden doğru bilgiler vermesiyle tanınan Tom Henderson, Quantic Dream’in birtakım sorunlar yaşıyor olabileceğini söyledi. Oyun yaklaşık 18 aydır geliştiriliyor ve hala oyunun oynanabilir bir sürümü yok. Bu nedenle oyunun en az dört yıl daha geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu ve anca 2027 gibi bir tarihte çıkabileceğini ekledi.

Söylenenler doğruysa Star Wars Eclipse’in geç gelişmesinin iki sebebi var. Birincisi; Quantic Dream kadınlar ve LGBT bireyler için çalışılamaz bir iş yeri konumunda. Bu nedenle projelerde çalışacak personel bulmakta zorlanıyor. 2019’da Çinli oyun devi NetEase şirketten bir miktar hisse aldı fakat kötü olaylar devam ettikçe yatırımcı bulmada sıkıntı yaşadılar.

İkinci sebep ise kaynak eksikliği. Quantic Dream 1997’den beri çoğunlukla tek kişili oyunlar geliştirdi. Fakat Star Wars Eclipse çok oyunculu ve açık dünya modunda bir oyun olması bekleniyor. Şirket ya kendi oyun motorunu geliştirmek zorunda ya da üçüncü taraf bir tane kullanmak için lisans haklarını satın almak zorunda olacak. Her iki şekilde de finansman gerekiyor. Geliştiricilerden bir açıklama gelmediği için bunlar söylentiler doğrulanmadı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: 2022 Yılında Çıkacak İlk Oyunlar - Bülten - Oyun Dijital
Avatar photo

2022 Yılında Çıkacak İlk Oyunlar

Sonraki İçerik
Görsel 6: SteelSeries ile Oyun ve Teknoloji Tutkunlarına Yeni Yıl Hediye Rehberi - Bülten - Oyun Dijital
Avatar photo

SteelSeries ile Oyun ve Teknoloji Tutkunlarına Yeni Yıl Hediye Rehberi

Alakalı İçerikler