Microsoft Auto HDR Özelliğini Windows’a Getiriyor

Avatar photo
Takip Et
Microsoft, 1000’den fazla PC oyununa otomatik olarak HDR desteği eklemeyi planlıyor. Xbox Series konsollarında bulunan özellik Windows 10’a eklenecek.
Görsel 4: Microsoft Auto HDR Özelliğini Windows'a Getiriyor - Rehber - Oyun Dijital

Microsoft, 1000’den fazla PC oyununa otomatik olarak HDR desteği eklemeyi planlıyor. Microsoft, Windows 10’da, en son Xbox Series S ve X konsollarında olduğu gibi çalışan yeni bir Auto HDR özelliğini test ediyor. Auto HDR’ı etkinleştirmek, uyumlu bir HDR monitörünüz olduğu sürece birçok DirectX 11 ve DirectX 12 destekli oyuna yüksek dinamik aralık (HDR) desteği kazandırıyor.

Microsoft’da DirectX yöneticisi olan Hannah Fisher, “Bazı oyun stüdyoları, oyunlarında yerel olarak HDR için desteği için oyun bilgisayarları için geliştirme yaparken, PC için Auto HDR yalnızca DirectX 11 veya DirectX 12 desteği olan SDR oyunları alır ve renk/parlaklık aralığını otomatik olarak HDR’ye kadar genişletir.” dedi.Gears 5'de AutoHDR Özelliği

Auto HDR, bugün Windows Insiders için yayınlanan en son Windows 10 test sürümünde (21337) kullanılabilir durumda. Otomatik olarak etkinleştiriliyor ve bunu ayarların ekran bölümünden değiştirebiliyorsunuz. Auto HDR şimdilik sadece test aşamasında ve büyük DirectX 11/12 oyunları henüz desteklemeyecektir. Microsoft ayrıca performansı optimize etmek ve bazı sorunları düzeltmek için teknolojiyi geliştirmeye devam ediyor. Şirket, “Auto HDR’ın uygulanması için biraz GPU hesaplama gücü gerektirdiğini” kabul ediyor.

Auto HDR özelliğinin yanı sıra, Windows 10’un en son test sürümü, Sanal Masaüstlerinde iyileştirmeler, bir Dosya Gezgini düzen güncellemesi ve hatta Not Defteri gibi yerleşik uygulamalarda bazı değişiklikler yapıyor.

Windows 10’da yakında her Sanal Masaüstü için özel arka planlar ayarlayabilecek ve masaüstlerini kolayca yeniden sıralayabileceksiniz. Microsoft ayrıca Dosya Gezgini’ndeki öğeler arasına ek boşluk ekliyor. Artık klasik Dosya Gezgini modunda kompakt bir mod var ve yeni görünüm biraz daha dokunmatik cihazlar için optimize edilmiş gibi gözüküyor.

Not Defteri’nin artık yeni bir simgesi var ve Microsoft Mağazası aracılığıyla güncellenecek. Microsoft ayrıca Windows 10 ile birlikte sunduğu uygulamaları Windows Terminal ve Power Automate Desktop’ı içerecek şekilde güncelliyor.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Oyun Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Assassin's Creed'in Yapımcısı PlayStation'a Özel Oyun Duyurdu

Jade Raymond PS5’e Özel Oyun Geliştiriyor

Sonraki İçerik
Epic Games'in Bu Haftaki Ücretsiz Oyunu Belli Oldu

Epic Games’in Bu Haftaki Ücretsiz Oyunu Belli Oldu

Alakalı İçerikler
""