Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Almasını Onayladı

Avatar photo
Takip Et
Birleşik Krallık Rekabet Piyasaları Kurumu (CMA), Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasına yeşil ışık yaktı.
Görsel 4: CMA, Microsoft'un Activision Blizzard'ı Satın Almasını Onayladı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Birleşik Krallık Rekabet Piyasaları Kurumu (CMA), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına onay vererek, teknoloji devinin değiştirilmiş anlaşmasını ve bulut oyun rekabeti konusundaki endişeleri nasıl giderdiğini kabul etti. Microsoft anlaşmayı önümüzdeki birkaç gün içinde tamamlayabilir.

CMA 69 milyar dolarlık devralma işlemini ilk olarak Nisan ayında, Microsoft’un ABD’de FTC ile ilk mahkeme savaşına hazırlandığı ve Xbox üreticisinin kararı temyiz mahkemesine götürmeyi planladığı bir dönemde engellemişti. Ancak Microsoft FTC ile ilk mücadelesini kazanınca, CMA ile pazarlık masasına geri dönmeye karar verdi.

CMA için kilit nokta Microsoft’un bulut oyun platformu ve Call of Duty ve Diablo gibi Activision Blizzard oyunlarının bu alanda tartışılmaz bir avantaj sağlama potansiyeliydi. Microsoft, bulut oyunlarının halen Birleşik Krallık’taki oyuncuların sadece küçük bir yüzdesi tarafından kullanıldığını ve bunun anlamlı bir etkisi olmayacağını belirterek AB’nin de aynı fikirde olduğunu belirtti.

Sonunda çözüm, Microsoft’un önümüzdeki 15 yıl boyunca yayın haklarını Ubisoft’a satması ve oyunların rakip platformlar arasında nasıl lisanslanacağı konusunda bir dereceye kadar adalet sağlamak için kontrolü üçüncü bir tarafa vermesi oldu.

Görsel 5: CMA, Microsoft'un Activision Blizzard'ı Satın Almasını Onayladı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Anlaşma artık CMA’nın onayını almış olsa da, bu CMA’nın anlaşmadan memnun olduğu anlamına gelmiyor. CMA İcra Kurulu Başkanı Sarah Cardell şunları söyledi: “İşletmeler ve danışmanları, Microsoft tarafından uygulanan taktiklerin CMA ile ilişki kurmanın bir yolu olmadığından şüphe duymamalıdır.”

“Microsoft, ilk soruşturmamız sırasında yeniden yapılanma şansına sahipti ancak bunun yerine kendilerine işe yaramayacağını söylediğimiz bir önlemler paketinde ısrar etmeye devam etti. Süreci bu şekilde uzatmak sadece zaman ve para kaybına yol açıyor.”

Microsoft başkanı Brad Smith, şirketin “CMA’nın kapsamlı incelemesi ve kararı için minnettar olduğunu” söylerken muhtemelen daha iyi düşünmüştür.

Microsoft önümüzdeki hafta Activision Blizzard’ı bünyesine katabilir.

Anlaşma muhtemelen önümüzdeki hafta içinde tamamlanacak olsa da, bu Microsoft’un düzenleyicilere karşı mücadele etme zorunluluğunun sonu değil. FTC Temmuz ayında açtığı davayı kaybetti, ancak satın alma ile mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: PlayStation 5 Slim Duyuruldu - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

PlayStation 5 Slim Duyuruldu

Sonraki İçerik
Görsel 7: Counter Strike 2 Oynayan AMD Kullanıcıları Dikkat: Ban Yiyebilirsiniz - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Counter Strike 2 Oynayan AMD Kullanıcıları Dikkat: Ban Yiyebilirsiniz

Alakalı İçerikler
""