Microsoft, Activision Blizzard Bulut Oyun Haklarını Ubisoft’a Satacak

Avatar photo
Takip Et
Microsoft, 68.7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasını CMA’ye onaylatmak için bulut oyun haklarını Ubisoft’a satmayı planlıyor
Görsel 4: Microsoft, Activision Blizzard Bulut Oyun Haklarını Ubisoft'a Satacak - Rehber - Oyun Dijital

Microsoft, 68.7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasının tamamlanması halinde yapımcının oyunlarının bulut oyun haklarını Ubisoft’a satmayı kabul etti.

Bu hamle Microsoft’un planlarında önemli bir değişiklik olmakla birlikte, anlaşmanın Birleşik Krallık Rekabet Kurumu’nun onayını almak için gerekli olduğu düşünülüyor.

Anlaşma onaylanırsa, önümüzdeki 15 yıl içinde piyasaya sürülecek tüm yeni Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarının bulut oyun hakları Ubisoft’a verilecek ve bu haklar sonsuza kadar devam edecek.

Başka bir deyişle; eğer Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alırsa, Call of Duty oyunlarının önümüzdeki 15 yıl boyunca çıkış yapan oyunları sonsuza kadar Ubisoft’un bulut hizmetleri üzerinden oynanabilir olacak.

Ubisoft, Activision Blizzard oyunlarını başka bulut oyun hizmetlerine lisanslayabilecek.

Smith bugün değişikliği açıklayan bir blog yazısında, “Yeniden yapılandırılan işlem kapsamında Microsoft, Activision Blizzard oyunlarını yalnızca kendi bulut yayın hizmeti olan Xbox Cloud Gaming’de yayınlayacak ya da rakip hizmetler için Activision Blizzard oyunlarının lisans koşullarını kontrol edecek bir konumda olmayacak” dedi.

Ubisoft, oyunları başka bulut oyun ve abonelik hizmetlerine lisanslayabilecek ve Microsoft’a her bir oyunun hakları için “tek seferlik bir ödeme” ve “kullanıma dayalı fiyatlandırmayı destekleyen bir seçenek” yoluyla ödeme yapabilecek.

Microsoft’un oyun yayıncılığı pazarındaki büyümesi ve algılanan hakimiyeti, İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun (CMA) anlaşmayı onaylaması için daha önce yaptığı girişimde tıkanma noktası oldu.

Nisan ayında CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’a sahip olmasının bulut oyunlarının “büyümekte olan bu pazarda rekabeti engelleme” riski taşıdığını söyleyerek anlaşmanın ilerlemesini önemli ölçüde engelledi.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: V Rising Alfa Kurt Boss Rehberi: Lokasyon, Ödüller, Gereken Seviye - Rehber - Oyun Dijital

V Rising Alfa Kurt Boss Rehberi: Lokasyon, Ödüller, Gereken Seviye

Sonraki İçerik
Görsel 6: V Rising Kuvars Rehberi: Lokasyon, Kullanım Alanları - Rehber - Oyun Dijital

V Rising Kuvars Rehberi: Lokasyon, Kullanım Alanları

Alakalı İçerikler
""