Çinli Şirket, Blizzard’a 44 Milyon Dolarlık Dava Açtı

Avatar photo
Takip Et
Çinli oyun şirketi NetEase, yayıncılık anlaşması dolayısıyla Blizzard’a 44 milyon dolar değerinde bir dava açtı.
Görsel 4: Çinli Şirket, Blizzard'a 44 Milyon Dolarlık Dava Açtı - Rehber - Oyun Dijital

Blizzard’a Çinli oyun şirketi NetEase tarafından 44 milyon dolarlık bir dava açıldığı iddia edildi. Geçen yıl Blizzard’ın bir yayıncılık anlaşması sorununun çözülememesi nedeniyle Çin’den çekileceği duyurulmuştu.

Çin’de faaliyet göstermeyi planlayan uluslararası tüm şirketler, Çin’in katı düzenlemeleri nedeniyle bunu hükümet tarafından onaylanmış bir ara şirket aracılığıyla yapmak zorunda. Davaya göre NetEase, World of Warcraft ve diğer oyunlar 23 Ocak’ta kapatıldığında, Blizzard’ın talep eden 1 milyondan fazla oyuncuya geri ödeme sözü verdiğini, ancak bu sorumluluğun NetEase’e yüklendiğini iddia ediyor.

Sonuç olarak, NetEase satılamayan oyun stoğu için geri ödeme talep ediyor ve Blizzard’ın lisans anlaşmalarını ihlal ettiğini, bunun da tazminat sebebi olan “eşit olmayan rekabet alanına” yol açtığını iddia ediyor. NetEase, Blizzard’ı oyunculara verdiği sözleri tutmamakla ve lisans anlaşmalarını ihlal ederek şirketin mali kayıplara uğramasına neden olmakla suçluyor.

Görsel 5: Çinli Şirket, Blizzard'a 44 Milyon Dolarlık Dava Açtı - Rehber - Oyun Dijital

Blizzard, Çinli oyunculara geri ödeme yapmayı reddetti.

NetEase’in davayı henüz tamamlamadığı bildirildiğinden, tüm senaryo hala belirsizliğini koruyor ve bu da iki tarafın bir anlaşmaya varabileceğini gösteriyor. Pek çok kişi iki tarafın bir lisans anlaşmasına vararak Blizzard’ın Çin’deki operasyon ve hizmetlerine devam etmesine izin vereceğini düşünüyor. Ancak Blizzard’ın Diablo ve Başkan Xi Jinping meselesi gibi Çin’deki geçmişi göz önüne alındığında, bu pek olası görünmüyor. NetEase’in davadaki şikayetlerinden bazıları, Blizzard’ın Çinli oyunculara geri ödeme yapma sorumluluğunu üstlenmeyi “açıkça reddettiği” ve bu geri ödemelerle bağlantılı olarak daha önce kararlaştırılan komisyon ücretini ödemediği iddiası gibi daha açık görünüyor.

Şu anda Blizzard ABD hükümeti tarafından açılan davalarla da karşı karşıya ve bu durumun nasıl sonuçlanacağı ve Blizzard’ın NetEase tarafından talep edilen 44 milyon doları ödemek zorunda kalıp kalmayacağı henüz belli değil. Blizzard henüz dava ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı ve davanın nasıl sonuçlanacağı belirsiz.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Wild Hearts İnceleme - Rehber - Oyun Dijital

Wild Hearts İnceleme

Sonraki İçerik
Görsel 7: Dead Island 2 Bir Haftadan Kısa Sürede Bir Milyondan Fazla Sattı - Rehber - Oyun Dijital

Dead Island 2 Bir Haftadan Kısa Sürede Bir Milyondan Fazla Sattı

Alakalı İçerikler
""