AMD’nin Yeni Zen 5 İşlemcileri Büyük Performans Artışı Sağlayabilir

Avatar photo
Takip Et
Daha önce Intel ve AMD’de çip mimarlığı yapmış olan Jim Keller’a göre AMD’nin Zen 5 platformu Zen 4’ten %30’a kadar daha hızlı olabilir.
Görsel 4: AMD'nin Yeni Zen 5 İşlemcileri Büyük Performans Artışı Sağlayabilir - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Güçlü AMD Ryzen 7 7800X3D’nin piyasaya sürülmesinin üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen AMD’nin yakında çıkaracağı Zen 5 işlemcilere dair haberler almaya başladık bile. Eski bir Intel ve AMD mühendisi olan Jim Keller, AMD’nin Zen 5 işlemcilerinden ne beklememiz gerektiğine dair performans ölçümleri paylaştı.

Keller şu anda makine öğrenimi için yapay zeka geliştirmek amacıyla işlemcileri kullanan bir şirket olan Tenstorrent’in CEO’su olarak çalışıyor. Intel’in Arc ekran kartı serisinin arkasındaki beyin olan Raja Koduri de kısa süre önce Tenstorrent’e katıldı.

Ancak, ilk olarak Videocardz tarafından bildirildiği üzere, şirket AMD’nin Zen 5 CPU’larının performansı hakkında bize fikir verebilecek göz alıcı bir slayt hazırladı.

Görsel 5: AMD'nin Yeni Zen 5 İşlemcileri Büyük Performans Artışı Sağlayabilir - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

AMD Zen 5 işlemciler ilk karşılaştırmalarda göz kamaştırıyor.

Bu listede “Genoa” olarak adlandırılan Zen 4’e kıyasla Zen 5 platformunda %30’luk bir hız artışı gözlemleyebilirsiniz. Keller’ın performans testi yapmak için bu yepyeni işlemcilere nasıl ulaştığı belli değil, ancak inanılmaz derecede erken bir örnek olabilir.

Zen 5’in şu anda 2024’te piyasaya sürülmesi planlanıyor ve yepyeni oyun CPU’larından ne gibi performans artışları görebileceğimizi görmek için sabırsızlanıyoruz. AMD’nin Zen 5 ürünlerinin, son CPU sürümlerinde görüldüğü gibi 3D V-cache ile birlikte geleceğini umuyoruz.

Oyun CPU arenasındaki savaş kızışıyor ve AMD, güç tacını geri aldığı için önümüzdeki nesilde çoğu oyuncu için bir kez daha lider olacak gibi görünüyor. Peki, AMD orta sınıf oyuncuların da kalbine tekrar girebilecek mi? Kırmızı Takım’ın Zen 2’de olduğu gibi ana akım pazarlara girme becerisine sahip olup olmadığını ancak zaman gösterecek.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Ubisoft Toronto'nun Yeni Bir Far Cry Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Ubisoft Toronto’nun Yeni Bir Far Cry Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi

Sonraki İçerik
Görsel 7: Viking Rise Viking Dünyasına Hükmedecek Yeni Liderleri Çağırıyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Viking Rise Viking Dünyasına Hükmedecek Yeni Liderleri Çağırıyor

Alakalı İçerikler
""