Popüler Twitch Yayıncısı xQc, Rakip Platform 100 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı

Avatar photo
Takip Et
Twitch’in en büyük yayıncılarından xQc, rakip platform Kick ile 100 milyon dolarlık yayın anlaşması yaptı.
Görsel 4: Popüler Twitch Yayıncısı xQc, Rakip Platform 100 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı - Rehber - Oyun Dijital

En büyük 10 Twitch yayıncısı arasında bulunan ve eski profesyonel Overwatch oyuncusu Félix “xQc” Lengyel, rakip yayın platformu Kick ile iki yıllık 70 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Sözleşme, New York Times tarafından bugün yayımlanan bir haber ile öğrenildi. Anlaşma, xQc’nin platformda yayın yaptığı iki yıl boyunca çeşitli hedeflere ulaşması halinde alacağı teşvikler ile birlikte 100 milyon dolara kadar çıkabilecek.

Bu anlaşma, geçtiğimiz yıl en büyük canlı yayın platformu olan Twitch’in en büyük rakibi olduğunu iddia eden Kick için büyük bir dönüm noktası olabilir. Twitch; Mixer, YouTube ve Facebook Gaming de dahil olmak üzere en büyük yıldızlarıyla sözleşme imzalayan diğer rakipleri karşısında sağlam dururken, Kick potansiyel bir tehdit olarak ön plana çıktı.

Canlı yayın istatistiklerini takip eden StreamsCharts’a göre Kick’in anlık izleyici sayısı ortalama olarak 50.000 ve 200.000 arasında. Bu sayının xQc’nin platforma geçmesi ile birlikte büyük ölçüde artması bekleniyor.

Görsel 5: Popüler Twitch Yayıncısı xQc, Rakip Platform 100 Milyon Dolarlık Anlaşma Yaptı - Rehber - Oyun Dijital

xQc sadece Kick’te yayın yapmak zorunda değil.

Fakat bu konuda şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor; xQc’nin Kick ile olan anlaşması bağlayıcılık içermiyor yani yayıncı diğer yayın sitelerinde de yayın açabilir. Kick CEO’su Ed Craven’in NYT’e yaptığı açıklamaya göre, xQc aralıklı olarak TikTok, YouTube ve hatta Twitch’te (nadiren de olsa) yayın yapabilecek.

Kick’in belki de en çarpıcı “satış noktası”, abonelik gelirinden önemli ölçüde daha az pay alması. Twitch yayıncıların tüm abonelik gelirlerinin yüzde 50’sini alırken, Kick bu toplam rakamın yalnızca yüzde beşini alıyor.

xQc yaptığı açıklamada, “Kick daha önce yapamadığım şeyleri denememe ve yapmama olanak tanıyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl içinde Twitch, Ludwig, Sykkuno ve Myth gibi en büyük yıldızlarından bazılarını YouTube’a kaptırdı. Kick kesinlikle Google’a bağlı site kadar istikrarlı bir sermayeye sahip olmasa da aynı derecede önemli hale gelebilir.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Zamlar Gelmeden: Xbox Game Pass Ultimate Aboneliği Nasıl Uzatılır? - Rehber - Oyun Dijital

Zamlar Gelmeden: Xbox Game Pass Ultimate Aboneliği Nasıl Uzatılır?

Sonraki İçerik
Görsel 7: VALORANT Sunucu Değiştirme Nasıl Yapılır? - Rehber - Oyun Dijital

VALORANT Sunucu Değiştirme Nasıl Yapılır?

Alakalı İçerikler
""