Insomniac Games’i Hedef Alan Hacker Grubu 1,3 Milyon Dosya Yayınladı

Avatar photo
Takip Et
Insomniac Games’e saldıran hacker grubunun yaptığı sızıntı stüdyonun oyun takvimini ve çalışanların kişisel bilgilerini içeriyor.
Görsel 4: Insomniac Games'i Hedef Alan Hacker Grubu 1,3 Milyon Dosya Yayınladı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

12 Aralık’ta Spider-Man 2 geliştiricisi Insomniac Games’i hackleyen fidye yazılımı grubu, ödeme yapılmadığı takdirde çalınan verileri yayınlamakla ilgili tehdidini yerine getirdi. Rhysida isimli grup, dark web sitesine 1,3 milyon dosyadan oluşan 1,67 terabaytlık veri yükledi. Verilerde, Insomniac’ın yaklaşan Wolverine oyunu ve stüdyonun önümüzdeki 12 yıl için yayın takvimi, hassas ticari ve strateji belgeleri, Slack ekran görüntüleri ve personel dosyaları yer alıyor.

Rhysida ile e-posta yoluyla iletişime geçen Cyber Daily’e göre, verilerin yalnızca %98’i yüklendi ve kalan dosyalar satıldı. Rhysida, verileri açık artırmaya çıkardığında en az 50 bitcoin veya 2 milyon dolar istiyordu.

Bu, muhtemelen geçtiğimiz yılın Grand Theft Auto 6 saldırısından daha etkili olan yıkıcı bir sızıntı. Kapsamı kesinlikle daha geniş. Reddit ve Imgur gibi sitelerde geniş çapta paylaşılan ve tartışılan dosyalar arasında Wolverine’in tam konusu ve oyuncu kadrosu, oyun ve animasyon videoları, oyun dosyaları ve yayınlanmamış Marvel oyunu için tasarım belgeleri yer alıyor. Ancak bunlar Insomniac’ın gelecekteki planlarına ve sahibi Sony Interactive Entertainment’ın stratejisine de çok daha ayrıntılı bir şekilde giriyor.

Görsel 5: Insomniac Games'i Hedef Alan Hacker Grubu 1,3 Milyon Dosya Yayınladı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Insomniac’ın 2035’e kadar olan geliştirme takvimi sızdırıldı.

Stüdyonun 2035’e kadar olan tahmini takvimi, gelecekteki Spider-Man ve Ratchet & Clank oyunları, yeni bir marka duyurusu ve Wolverine’in devam eden bir X-Men oyunları serisine dönüşmesi de dahil olmak üzere birden fazla sunumda yer alıyor. Ayrıca Insomniac’ın Marvel süper kahraman özellikleri tabanlı bir dizi çevrimiçi oyun için de planlar var. (Bu planlama belgeleri güncel olmayabilir veya değişebilir.)

Başka bir yerde, Insomniac’ın Marvel ile yayıncılık anlaşmasının şartlarına ilişkin detaylar, yaklaşan oyunlar için bütçeler ve ticari planlar ve Guerrilla Games ve Bluepoint Games gibi diğer stüdyoların duyurusu yapılmamış çalışmalarıyla ilgili konulara değinen Sony strateji belgeleri ve Microsoft adlı rakibi tarafından Activision Blizzard’ın satın alınması hakkındaki bakış açısı yer alıyor.

Yayınlanan Insomniac çalışanlarının kişisel verilerinin miktarı ise daha az açık. Cyber Daily, dosyalar arasında bazı dahili İK belgeleri, Insomniac’ın dahili Slack’inden ekran görüntüleri ve hatta birkaç çalışanın bilgisayarının içeriğinin yer aldığını söylüyor. Geçtiğimiz hafta Rhysida tarafından yayınlanan ekran görüntüleri kolajında görülen pasaport resimlerinin yayın içinde yer alıp almadığı doğrulanmadı.

Rhysida’nın sözcüsü, Cyber Daily’ye saldırının amacının tamamen finansal olduğunu söyledi. Oyun geliştiricilerinden bahsederken “kolay hedef” ifadesini kullanıyorlar ve saldırıdan basit bir şekilde bahsetmişler; takımlarının etki alanına erişmesi “20-25 dakika” sürmüş.

Rhysida, 2023 yılında British Library, bir dizi sağlık şirketi ve uluslararası hükümet kuruluşları gibi yerlere yönelik bir dizi siber saldırıdan sorumlu. 2022 Rockstar Games saldırısı, İngiltere’de iki gencin tutuklanması ve mahkum edilmesiyle sonuçlandı. Bu arada uluslararası bir polis gücü, Ekim ayında benzer büyüklükte bir saldırıya maruz kalan Capcom’dan sorumlu hackerları tutukladı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: GTA 6 Fragmanı Erken Yayınlandı - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

GTA 6 Fragmanı Erken Yayınlandı

Sonraki İçerik
Görsel 7: Mod Yapımcıları GTA 4'ün Oyun Motorunu Kullanarak Vice City'yi Yeniden Yapıyor - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Mod Yapımcıları GTA 4’ün Oyun Motorunu Kullanarak Vice City’yi Yeniden Yapıyor

Alakalı İçerikler
""