Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alması Ekim Ayına Ertelendi

Takip Et
Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alması, Birleşik Krallık Rekabet Kurumu yüzünden 18 Ekim’e kadar ertelendi.
Activision & Blizzard

Geçtiğimiz yıl Microsoft’un duyurduğu 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımı ile neredeyse tüm oyuncuların dikkatini çekti. Çeşitli ülkelere ait rekabet kurumları tarafından onaylanan ve PlayStation ile de Call of Duty’nin konsoldaki durumu hakkında anlaşmayı başaran Microsoft’un 18 Temmuz’da şirketi satın alması bekleniyordu. Bugün yapılan açıklamayla satın almanın 18 Temmuz‘dan 18 Ekim‘e kadar ertelendiği duyuruldu.

Activision Blizzard satın alımı, 18 Ekim tarihine ertelendi.

Görsel 4: Microsoft'un Activision Blizzard Satın Alması Ekim Ayına Ertelendi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Activision ertelenme duyurusundan hemen sonra yayınladığı basın duyurusunda, Microsoft anlaşmasının gerçekleşmemesi halinde daha yüksek bir sözleşme ücreti ödemesi ve diğer ticari problemlerin garantisini almak adına Microsoft ile olan sürenin uzatıldığını belirtti.

Microsoft, Activision Blizzard satın alma anlaşmasının son tarihi 18 Ekim’e kadar uzatıldı. Bu işi başarma konusunda iyimseriz ve her yerde daha fazla oyuncuya, daha fazla oyun sunacağımız için heyecanlıyız.

Xbox CEO’su Phil Spencer’in Twitter üzerinden yaptığı açıklama

ABD’deki son karar ve 40 ülkedeki onayların tümü; anlaşmanın rekabet, oyuncular ve oyunların geleceği için iyi olduğunu doğruluyor. Activision Blizzard ve Microsoft yönetim kurulları, küresel düzenleyici onayları ve şirketlerin CMA’nın endişelerini gidermek için çözüm yolları olduğuna olan güvenleri nedeniyle, 18 Ekim sonrasına kadar anlaşmayı feshetmeme yetkisi verdi. “Sonraki adımlarımızdan ve anlaşmamızın hızla sonuçlanacağından eminiz.”

Microsoft, Activision Blizzard anlaşması iptal olursa ne olacak?

Anlaşmanın şartlarına göre, satın almanın gerçekleşmemesi halinde Microsoft’un Activision Blizzard’a 3 milyar dolar ödemesi gerekecekti, ancak Activision’ın SEC’e yaptığı başvuruya göre, anlaşma 29 Ağustos’a kadar tamamlanmazsa bu ücret 3,5 milyar dolara, 15 Eylül’e kadar tamamlanmazsa da 4,5 milyar dolara yükseleceği açıklandı.

Görsel 5: Microsoft'un Activision Blizzard Satın Alması Ekim Ayına Ertelendi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Microsoft ile Activision Blizzard, bu ayın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde FTC’ye karşı önemli bir davayı kazanarak satın alma yolunda büyük bir aşama katetmişti. Bunun ardından Microsoft ve Sony, Call of Duty’yi önümüzdeki 10 yıl boyunca PlayStation konsollarına getirmek için anlaşma imzaladı.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
BattleBit Remastered

BattleBit Remastered Konsollara Gelebilir

Sonraki İçerik
PS5 Slim

İddiaya Göre PS5 Slim, Ağustos’ta Çıkıyor

Alakalı İçerikler
""