Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Netflix Hades’i Apple Cihazlara Getiriyor

Avatar photo
Takip Et
Netflix, Supergiant Games’in popüler rouge-like oyunu Hades’i 2024’te Apple cihazlara getireceğini duyurdu.
Görsel 4: Netflix Hades'i Apple Cihazlara Getiriyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Oyun kütüphanesine en son eklenecek oyunu duyuran Netflix, Supergiant Games’in popüler rogue-like oyunu Hades’i önümüzdeki yıl Apple cihazlarına getireceğini duyurdu.

Hades iOS’a geldiğinde diğer Netflix oyunlarında olduğu gibi oyun içi reklamlar, ekstra ücretler ve uygulama içi satın alımlar olmayacak. Oyun, Netflix aracılıyla diğer platformlarda olduğu şekliyle oynanabilecek.

Hades, Tartarus’un prensi ve Hades’in oğlu Zagreus’u yönettiğiniz, annesini bulmak için babasının topraklarından kaçıp ölümlüler dünyasına ulaşmaya çalışan izometrik bir zindan crawler rogue-like oyunudur. Her cehennemden kaçma girişiminden önce, birkaç farklı silahtan birini seçiyorsunuz ve yolculuk sırasında Olympus tanrıları size yol boyunca yardımcı olacak hediyeler sunuyor. Zagreus kaçma girişiminde ölürse -ki ölecektir-, cehennemin prensi olarak hapisten kaçışına baştan başlamak üzere en başa döner.

Bu sadece üst düzey bir genel bakış ve Supergiant’ın bu oyuna kattığı tüm cazibeyi yansıtmıyor. Zamanla Zagreus’un arkadaşları ve ailesiyle kurduğu ilişkiler cehenneme her döndüğünde daha da derinleşiyor ve ortaya gerçekten güzel, kalp kırıcı ve komik anlar çıkıyor.

Supergiant Games, Hades’i ilk olarak 2018 yılında erken erişim olarak piyasaya sürdü ve bu süre zarfında 700.000 kopya sattı. Oyun, 17 Eylül 2020’de erken erişimden çıkarak PC ve Nintendo Switch’te tam sürüm olarak çıkış yaptı ve Hades’in satışları kısa sürede bir milyon kopyayı aştı. Bağımsız oyunun popülerliğini artırması ve yılın en iyi oyunlarından biri olarak anılması, hatta Golden Joystick Awards ve The Game Awards 2020’de ödüller kazanması uzun sürmedi. Görünüşe göre Hades, mobil platformlara gelerek büyük başarısını daha da ileriye taşıyacak.

Netflix’in Hades’i Android cihazlara getirip getirmeyeceği bilinmiyor.

Netflix, Hades için belirli bir lansman tarihi açıklamamış olsa da oyun, önceki Netflix Games oyunlarının piyasaya sürülmesine benzer şekilde, iOS sürümü yalnızca Netflix aboneleri tarafından oynanabilecek. Bu aynı zamanda Netflix’in platformdaki oyun sürümleri söz konusu olduğunda oyun içi reklam, ekstra ücret ve uygulama içi satın alma sözünü tutmaya devam edeceği anlamına geliyor. Duyuruda Android’e yer verilmemesine rağmen, özellikle Netflix’in kullanıcı tabanının büyüklüğü göz önüne alındığında, Hades’in Android cihazlara da bir süre sonra gelmesi mümkün. Ancak, bu tamamen varsayımdan ibaret.

Hades duyurusu, yıllardır platformda daha fazla AAA oyun isteyen Apple kullanıcıları için memnuniyet verici bir işaret olacak. Apple’ın da kendi cihazlarında sunulan oyunları genişletme çabaları sürüyor. Şirket, son olarak iPhone 15 Pro için Assassin’s Creed Mirage’ın yanı sıra Division Resurgence, Resident Evil 4 Remake, Resident Evil Village ve Death Stranding’in iOS cihazlarda oynanabileceğini duyurdu.

Ancak Netflix’in oyun konusunda Apple’dan bile daha büyük planları var gibi görünüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Netflix, oyunlar için rekabetçi bir platform olarak sunduğu imkânları genişletmek amacıyla eleştirmenlerce beğenilen çok sayıda oyun yayınladı, oyun stüdyolarını satın aldı ve kendi oyun projelerini başlattı. Yakın zamanda Netflix, ABD’de streaming servisi için beta programını bile başlattı. Hades gibi oyunların da eklenmesiyle Netflix, oyuncuların daha fazla kullanacağı bir platform haline geliyor.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER, RTX 4070 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER Sızdırıldı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER, RTX 4070 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER Sızdırıldı

Sonraki İçerik
Görsel 6: The Game Awards 2023 Yılın Oyunu Adayları Açıklandı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

The Game Awards 2023 Yılın Oyunu Adayları Açıklandı

Alakalı İçerikler
""