Hades, Hugo Ödülü Alan İlk Oyun Oldu

Avatar photo
Takip Et
Bu sene ilk defa oluşturulan “En İyi Oyun” kategorisinde Hades bir ödüle daha layık görüldü!
Görsel 4: Hades, Hugo Ödülü Alan İlk Oyun Oldu - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Hugo Ödülleri 1953’te en iyi bilimkurgu ve fantastik edebiyat eserlerine ödül vererek başladı. Yıllar ilerledikçe ödül törenine çeşitli kategoriler eklendi. En son eklenen kategori ise bu sene eklenen “En İyi Video Oyunu” oldu. Düzenlenen her WorldCon, diğer adıyla DisCon, Hugo Ödülleri’ne bağımsız bir kategori ekleme şansı elde ediyor. Bu sene Washington DC’de düzenlenen DisCon III, her sene gerçekleşen Hugo Ödüllerine yeni bir kategori ekledi.

Bu sene eklenilen ödül “En İyi Video Oyunu” oldu. Colette Fozard, DisCon III’ün yardımcı başkanı, bu kategorinin geçtiğimiz yıla ithafen eklendiğini söyledi. Fozard, 2020 senesinde birçok insanın beklediklerinden daha fazla oyun oynadıklarını ve bu ödülün hayranlar için onları mutlu eden oyunları kutlamaları adına bir fırsat olduğunu belirtti.

Yeni açılan bu kategoride ödül almaya layık görülen ilk oyun Super Giant Games’in 2018 yapımı Hades’i oldu. Yunan mitolojisinden ilham alarak tasarlanılan Hades, ödül koleksiyonunu Hugo Ödüllerinde genişletti. Hades çıktığı seneden bu yana yer aldığı ödül törenlerinde başarısını defalarca kanıtladı. Örneğin bu sene BAFTA Ödüllerinde kendi bütçesinin onlarca katı bütçeye sahip oyunları geride bırakarak “Sanatsal Başarı”, “En İyi Oyun”, “En İyi Oyun Tasarımı”, “En İyi Hikâye Anlatımı”, “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödüllerini toplamıştı.

Görsel 5: Hades, Hugo Ödülü Alan İlk Oyun Oldu - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Bu senenin Hugo Ödüllerinde ise Animal Crossing: New Horizons, Final Fantasy VII, The Last of Us: Part II ve Spiritfarer gibi birçok başarılı oyun arasından sıyrılmayı başaran Hades, “En İyi Oyun” ödülüne layık görüldü. Böylelikle tarihte ilk Hugo Ödülü olan oyun olmaya hak kazandı.

Ek olarak, Hugo Ödüllerinde oyunlar hakkında kategoriler devamlılığını sürdürecekmiş gibi duruyor. WorldCon’un resmi Twitter sayfası “En İyi Oyun” ya da “İnteraktif Deneyim” gibi kategoriler kalıcı olma potansiyeline sahip olduklarını duyurdu.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Battlefield 2042'ye Mart'a Kadar Yeni İçerik Gelmeyebilir - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Battlefield 2042’ye Mart’a Kadar Yeni İçerik Gelmeyebilir

Sonraki İçerik
Görsel 7: FNAF Security Breach Sistem Gereksinimleri - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

FNAF Security Breach Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler
""