Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024)

Takip Et
Bu içeriğimizde, VALORANT rank sistemini açıklıyor ve rank sisteminin işleyiş şeklinden bahsediyoruz.
Görsel 4: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Riot Games’in 2020 yılında piyasaya sürdüğü VALORANT, gün geçtikçe daha fazla oyuncu kazanmaya ve gelişmeye devam ediyor. Eğer rekabetçi bir ruha sahipseniz ve takım oyunlarını seviyorsanız sizi daha iyi olmaya teşvik eden rekabetçi sistemini deneyimlemenizi öneriyoruz.

Ancak VALORANT’a dalış yapmadan oyun ve içerisinde bulunan sistemler hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ediyoruz. Bu içeriğimizde, VALORANT rank sistemini ve rank sisteminin nasıl işlediğini sizlere aktarıyor olacağız.

valorant rank sistemi

VALORANT Rankları Neler?

VALORANT rank sisteminde Demir ile başlayan ve Radyant ile sonlanan toplamda 9 adet kademe bulunuyor. Bu rütbeler de Radyant dışında kendi içinde 3’e ayrılıyor ve sonucunda 25 kademeye ev sahipliği yapan rank sistemini oluşturuyor.

İşte VALORANT rank sisteminde bulunan kademeler:

  • Demir (1-3)
  • Bronz (1-3)
  • Gümüş (1-3)
  • Altın (1-3)
  • Platin (1-3)
  • Elmas (1-3)
  • Yücelik (1-3)
  • Ölümsüzlük (1-3)
  • Radyant
Görsel 5: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

VALORANT’ta oyuncuların çoğu Altın kademesine sahipken, oyuncu tabanının yaklaşık %1’i Ölümsüzlük kademesinde. Radyant ise her bölgenin en iyi 500 oyuncusunu içeren bir kademe.

VALORANT Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

VALORANT 4. Bölüm yayınlanmadan önce oyuncuların Rekabetçi moduna girebilmek için Derecesiz modda 10 maç tamamlaması gerekiyordu. Ancak 4. Bölümün yayınlanmasının ardından işler değişti.

Şimdilerde ise yeni oyuncuların Rekabetçi moduna girebilmek için 20. Hesap Seviyesi’ne ulaşmaları gerekiyor. 20. seviyeye ulaşmak için Derecesiz ve Spike’a Hücum maçlarını kesinlikle öneriyor ve düzenli olarak bu modları oynarsanız çok kısa sürede bu seviyeye ulaşabileceğinizi düşünüyoruz.

Görsel 6: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Demirden Yücelik’e Kademe Puanı

VALORANT’ta 20. hesap seviyesine ulaşıp yerleştirme maçlarından sonra belirlenen kademenize 50 KP ile başlıyorsunuz. 100 KP‘ye ulaştığınızda ise bir sonraki kademeye geçiyor ve bu kademeye en az 10 KP ile başlıyorsunuz.

Kademe düşmeniz içinse 0 KP’ye geriledikten sonra bir kez daha karşılaşma kaybetmeniz gerekiyor. Düştüğünüz kademeye ise 70 KP ile başlıyorsunuz.

Ölümsüzlük ve Radyant Rütbelerinde Kademe Puanı

Ölümsüzlük 1 kademesinden itibaren VALORANT rank sistemi biraz daha farklı şekilde çalışmaya başlıyor. Demir kademesinden Yücelik kademesine kadar her 100 KP’ye ulaştığınızda kademe atlama durumu Ölümsüzlük ve Radyant kademesindeki oyuncular için geçerli değil. Ölümsüzlük 1’den sonraki kademeye geçebilmek için bölgesel olarak belirlenmiş KP eşiklerini geçmeniz gerekiyor.

VALORANT rank sisteminde Radyant olmanın yolu, sadece bölgesel KP eşiklerine ulaşmaktan geçmiyor. Ayrıca bölgesel olarak ilk 500 oyuncu arasına girmeniz gerekli.

VALORANT Hızlı Rank Atlama

1. En İyi Ajanınla Oyna

Şu anda VALORANT’ta 21 farklı ajan mevcut ve her biri birbirinden farklı yeteneklere ve oynanış biçimlerine sahip. Tüm ajanlarda ustalaşmaya çalışmak zor olduğundan kendi oynayış tarzınıza uyan bir ajan belirleyip o ajana yoğunlaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Görsel 7: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

2. Takım Oyuncusu Ol

Rekabetçi bir oyun olması sebebiyle takım oyunu, VALORANT’ta oldukça önemli. Bireysel performansınız her ne kadar önemli olsa da takım oyunu, genelde maçı zafere taşıyan asıl etken.

Görsel 8: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

3. Crosshair’ını En İyi Şekilde Yapılandır

VALORANT’ta iyi bir crosshair’a sahip olmak çok önemli. VALORANT halihazırda crosshair özelleştirmek için pek çok ayara sahip. Eğer ideal crosshair’ı bulmakta zorlanıyorsanız adından söz ettiren VALORANT oyuncularının kullandıkları crosshair’ları deneyebilirsiniz veya VALORANT Crosshair Nasıl Değiştirilir? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Görsel 9: VALORANT Rank Sistemi ve Rank Sıralaması (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 10: Starfield Sistem Gereksinimleri - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Starfield Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik
Görsel 11: Zamlar Gelmeden: Xbox Game Pass Ultimate Aboneliği Nasıl Uzatılır? - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Zamlar Gelmeden: Xbox Game Pass Ultimate Aboneliği Nasıl Uzatılır?

Alakalı İçerikler
""