Yeni Bir Cyberpunk Oyunu Daha: The Ascent

Takip Et
Cyberpunk tarzı oyunlar kervanına en son katılan oyunlardan The Ascent hakkında bir yazı derledik.

Son birkaç yılda cyberpunk türüne çok fazla odaklanıldı ve The Ascent, akıma katılan en son oyun. Diğer neonlarla dolu distopik deneyimlerin aksine, bu oyun açık bir dünyada yukarıdan aşağıya izometrik bir nişancı oyunu.

Fütüristlerin uzun süredir devam eden bir algısı, şirketlerin sonunda geleneksel hükümetlerin üzerinde hüküm süreceği yönündeydi. The Ascent için de durum tam olarak bu. Oyun, insanların çeşitli yabancı türlerle bir arada yaşadığı bir dünyada geçiyor, çünkü sosyal yaşamın dibinde olanlar için hayat zor olmaktan başka bir şey değil. Hayatta kalmak için verilen acımasız mücadele, kesinlikle fiziksel farklılıklar gibi şeyleri önemsememeyi kolaylaştırıyor. Ascent Group gibi şirketler toplumu bir şekilde düzenli tutmayı başarıyor.

Bu anlatının öncülü, Ascent Grubu’nun bir gün ayağa kalkıp ortadan kaybolması ve doldurması gereken büyük bir güç boşluğu bırakmasıdır. Daha doğrusu iflas eder ve insanlar para akışının durduğunu fark ettikleri anda işler dağılmak üzeredir. Oyunda karşılaştığımız dünya bu.

Oyun, Ascent Grubu’na ne olduğuyla ilgili soruşturmanızı içeriyor. Düşük seviyede bir uygulayıcı olarak başlıyorsunuz, ancak yavaş yavaş tanınma yolunda ilerliyorsunuz. Sonunda, bütün bir komplonun ortasında kalıyorsunuz. Bu türdeki bir oyundan beklediğinizden hiçbir şey eksik değil, bu yüzden anlatının yeni bir çığır açmasını veya devrim niteliğinde ve tartışmalı bir şey yapmasını beklemeyin. Bunun yerine, The Ascent’in hikayesi, cyberpunk hayranlarının bazı klasik tür mecazlarıyla birlikte sevileceğinden emin oldukları cesur hikayelerle dolu bir maceraya benziyor.

Ana olay örgüsü ve yan hikayeler maceralarınız, zamanınızı ve dikkatinizi çekecek kadar ilginç. Uzaylı güçlendirme jokeyleri için steroid kaçakçılığından utangaç uzaylıların VR’de şehrin daha tehlikeli ancak ilginç kısımlarını deneyimlemelerine yardımcı olmaya kadar her şeyi yapabilirsiniz. Yol boyunca dökülen çöplerle dolu endüstriyel çukurlardan, şehrin kusursuz doruklarına kadar her şeyi göreceksiniz. The Ascent yolculukla ilgili bir oyun. Çünkü dünya, hayat, detay ve karakter bakımından zengin.

Etkileyici grafiklerin çoğu, bu yukarıdan aşağıya deneyimi düzlükten başka bir şey hissettiren etkileyici grafiklerden geliyor. Çeşitli ortamlarla birleşen yüksek çözünürlüklü dokular ve ayrıntılı efektler, bu oyunun yeni nesil bir deneyim sağladığı hissini veriyor. Buna ek olarak, ortamdaki arka plan gürültüsü yüksek kalitede ve NPC’lerin bolluğu sizi canlı bir dünyada yaşadığınızı hissettiriyor.

Belki de The Ascent’in en güçlü yönlerinden biri, sizi hem elit bir paralı asker hem de bir amatör gibi hissetmenizi sağlama yeteneğidir. Oyun, ateş etmeniz gereken şeylerin miktarı ile zaman zaman mermi cehennemi oluyor, ancak çeşitli düşman türleri ve emrinizde olan devasa silah ve yetenek cephaneliği, size işleri değiştirmek için birçok fırsat sunuyor. Aslında, ilerledikçe taktiksel düşüncelerin yanı sıra çok sayıda silah değiştirme yapmanız gerekiyor. Sadece beceri ile çok sayıda düşman karşılaşmasında ilerlemenize rağmen, farklı durumlar farklı yüklemeler gerekecektir.

Aynı anda iki silah, iki artırma, iki modül ve bir taktik yeteneği donatabilirsiniz. Ek olarak, farklı durumlar için güçlendirmek istediğiniz özelliklere göre zırhınızı yapılandırabilirsiniz. Tüm anında yapılabilir ve oyunu yavaşlatmamak için istediğiniz kadar farklı eşya taşıyabilir ve sürekli yeni kombinasyonlar deneyebilirsiniz. SMG’ler birçok karşılaşma için mükemmel bir seçim ve genellikle pompalı tüfekler, keskin nişancı tüfekleri veya belirli bir hasar türündeki ağır silahlarla iyi bir şekilde karşılaşır. Silahlar özelleştirilemez, ancak sunulan çok sayıda silah bu sorunun üstesinden geliyor. Ucredler ile silahlarınızı geliştirip malzemelerle daha fazla hasar verebilir ve yeni silahlar satın alabilirsiniz.

Görsel 4: Yeni Bir Cyberpunk Oyunu Daha: The Ascent - Rehber - Oyun Dijital

Beceriler, The Ascent’te başarının bir diğer önemli anahtarı ve oyun tarzınızı uyarlamanın yollarını sunuyor. Tanklaşmayı veya çok sayıda saldırıdan kaçabilen bir warp savaşçısı olmayı tercih ederseniz, sağlığınızı, kritik vuruş şansınızı ve silah doğruluğunu artırabilirsiniz.

Şifa alanlarını, insansız hava araçlarını, zırhlı mekanikleri ve hatta dev bir lazer ışını dağıtabilirsiniz. Bu yetenekler, taktiksel yetenek seçeneğiniz ile birlikte verdiğiniz hasar miktarına göre yeniden doldurulur. Bunun gibi al ve ver sistemleri, aksiyonun hızını korumak için harika çalışıyor ve The Ascent kesinlikle bu oyun tasarımından yararlanıyor. Ayrıca, ölümcüllüğünüzü veya hayatta kalmanızı daha da geliştirmenize izin veren Modüller adı verilen pasif yetenekleriniz de var.

The Ascent zorluk seçenekleri sunmuyor, öldükçe denemeye devam etmeniz gerek.

Elinizdeki tüm oyun seçeneklerine rağmen, ilerlemek istiyorsanız birkaç durumun özel önlemler gerektirdiğini göreceksiniz. The Ascent zorluk seçenekleri sunmuyor, bu nedenle belirli karşılaşmalarda öldükçe denemeye devam etmeniz gerek. Seçkin birkaç düşman, aşırı güçlü, dengesiz ve bazen düpedüz ortaya çıkıyor. Bu senaryolardan bazılarını uygun silahlar, hasar türleri ve düşmanlarınızı yenmenize veya hayatta kalmanıza yardımcı olacak yeteneklerle hafifletebilirsiniz.

Bu durum da yan görevlerin ve silah yükseltmelerinin isteğe bağlı olmaktan ziyade gerekli olduğunu gösteriyor. Doğrudan ana hikayeyi ilerletmeye çalışırsanız, yalnızca buna odaklanarak yeterince seviye atlamanın neredeyse imkansız olduğunu hemen anlayacaksınız. Neyse ki, zorlu bir dövüş için daha fazla hazırlanmanız gerekiyorsa, kontrol noktaları açık dünyaya geri dönmenize izin veriyor.

Olasılıkları eşitlemek için bir arkadaş getirmeye çalışabilirsin. Oyun tam işbirliği entegrasyonuna sahip, ancak arkadaşınız sizin kadar güçlü olsa iyi olur, yoksa ölür ve sizi yeniden doğmaya zorlar. Bu doğru, kooperatif için otomatik seviyelendirme ve yeniden doğma yok.

Görsel 5: Yeni Bir Cyberpunk Oyunu Daha: The Ascent - Rehber - Oyun Dijital

İşbirliği tekliflerini bu kadar açık bir şekilde ilan eden bir oyun için, mod uygulaması, aksi takdirde dikkatlice düşünülmüş bir deneyim olarak yetersiz kalıyor. Bir kooperatif oyununu başlatmak gerçekten çok kolay, ancak deneyimin iyi olması için arkadaşınızın tam olarak sizin seviyenizde olması gerektiğinde bariz sorunlar var. Bir arkadaşınız, siz yarısında ilerledikten sonra bu oyunu almaya karar verirse, deneyimi paylaşmak için beklemek veya yeniden başlamak için zor bir noktada olacaksınız. Birkaç dövüşün ne kadar zor olduğunu düşünürsek, onların yardımına da ihtiyacınız olabilir.

Oyunun bize sundukları ve fikirlerimiz az çok böyle. Eğer cyberpunk tarzını seviyorsanız ve almayı düşünüyorsanız fikrinizde kararlı olabilirsiniz. Oyunun Steam mağazasına buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Avatar photo

Unknownpros VALORANT Takımıyla Yollarını Ayırdı

Sonraki İçerik
Avatar photo

Sprout Oyuncusu Denis Kadrodan Çıkarıldı

Alakalı İçerikler
Oyun Dijital olarak daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Oyun dünyasındaki son haberler ve eğlenceli içerikler paylaştığımız Instagram sayfamızı hemen takip etmek için 'Takip Et' butonuna tıklayın!