Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Avatar photo
Takip Et
Windows 11 sistem gereksinimleri yeni sürüm yayınlandığından beri birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor, sizin için derledik.
Görsel 4: Windows 11 Sistem Gereksinimleri - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Microsoft’un Windows işletim sistemi ailesinin son üyesi Windows 11 bazı gereksinimleriyle eski bilgisayarları desteklemiyor. Bu gereksinimlere örnek vermek gerekirse, TPM ve WDDM 2.0 bunların başında geliyor.

İşletim sistemini en güncel sürüme yükseltmek isteyen bazı kullanıcılar internet ve sosyal medya platformlarında Windows 11 sistem gereksinimleri hakkında bilgi almak istediğini belirten paylaşımlar ve aramalar yapmaya başladı. Eğer bilgisayarınız Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılıyorsa, bizce en güncel işletim sistemini kullanmanızda fayda var. Çünkü, en güncel işletim sistemi en az güvenlik açığının olduğu işletim sistemi anlamına gelir.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: Uyumlu 64 bit işlemci veya Çip Üzerinde Sistem (SoC) üzerinde 2 ya da daha fazla çekirdekli 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı.
  • Ram Bellek: 4 gigabayt (GB).
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
  • Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli.
  • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0.
  • Ekran Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu.

Windows 11’in Bazı Özellikleri için Gereksinimler

Windows 11 işletim sisteminin bazı özellikleri, yukarıdaki minimum gereksinimler kısmında belirtilenlerden yüksek gereksinimlere sahiptir. Bu özelliklerin gereksinimlerini sizin için aşağıda derledik.

5G desteğiMümkün olan durumlarda 5G özellikli modem gerektirir.
Otomatik HDRBir HDR monitör gerektirir.
BitLocker to GoBir USB flash sürücü gerektirir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
Hyper-V İstemcisiIkinci düzey adres çevirisi (SLAT) özelliklerine sahip bir işlemci gerektirir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
CortanaBir mikrofon ve hoparlör gerektirir. Bu hizmet Windows 11 işletim sistemiyle birlikte şu anda Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir.
DirectStorageOyunları depolamak ve çalıştırmak üzere “Standart NVM Express Denetleyicisi” sürücüsünü kullanan 1 TB veya üstü NVMe SSD ve DirectX 12 Ultimate GPU gerektirir.
DirectX 12 UltimateYalnızca desteklenen oyunlarla ve grafik yongalarıyla kullanılabilir.
İletişim DurumuInsanların cihazdan uzaklığını veya cihazla etkileşim kurma niyetini algılayabilen bir algılayıcı gerektirir.
Akıllı Görüntülü KonferansKamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir.
Birden Çok Sesli Yardımcı (MVA)Bir mikrofon ve hoparlör gerektirir.
TutturmaÜç sütunlu düzenler için en az 1920 etkin piksel genişliğinde bir ekran gerekir.
Görev Çubuğundan Ses Açıp KapatmaKamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir. Uygulama, sistem genelinde ses kapatmayı/açmayı etkinleştiren özellikle uyumlu olmalıdır.
Uzamsal SesDestekleyen donanım ve yazılım gerektirir.
Microsoft TeamsKamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir.
DokunmaÇok noktalı dokunmayı destekleyen bir ekran veya monitör gerektirir.
İki Öğeli Kimlik DoğrulamaPIN, biyometrik (parmak izi okuyucusu veya aydınlatmalı kızılötesi kamera) ya da Wi- Fi veya Bluetooth özelliğine sahip bir telefon kullanılmasını gerektirir.
Sesle YazmaMikrofonlu bir bilgisayar gerektirir.
Sesle UyandırmaModern Bekleme Durumu güç modeli ve mikrofon gerektirir.
Wi-Fi 6EYeni WLAN IHV donanımı ve sürücüsü ile Wi-Fi 6E özellikli bir AP/yönlendirici gerektirir.
Windows HelloYakın kızılötesi (IR) görüntüleme için yapılandırılmış bir kamera veya biyometrik kimlik doğrulaması için parmak izi okuyucusu gerektirir. Biyometrik algılayıcısı olmayan cihazlarda PIN veya taşınabilir bir Microsoft uyumlu güvenlik anahtarı ile Windows Hello kullanılabilir.
Windows YansıtmaWindows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) 2.0’ı destekleyen bir görüntü bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerektirir.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

VALORANT 3.0 Yama Notları

Sonraki İçerik

VALORANT İçin Act Temelli Turnuva Sistemi Gelebilir

Alakalı İçerikler
""