VALVE’ın Oyun Konsolu Steam Deck Duyuruldu

Takip Et
Steam üzerindeki oyunlarınızı oynayabileceğiniz el konsolu Steam Deck duyuruldu.

Valve tarafından geliştirilen el konsolu söylentileri doğruymuş.  Valve’ın açıklamasına göre Steam hesabınızdaki  AAA oyunları dahi oynatabilecek Steam Deck, Aralık 2021 için duyuruldu.

Steam Deck, Linux tabanlı SteamOS ile çalışıyor.

Yazılım tarafında, Steam Deck, Linux tabanlı işletim sistemi SteamOS’un yeni bir sürümünde çalışıyor. Ancak bu, Steam Deck’in Linux oyunlarıyla sınırlı olacağı anlamına gelmiyor. Valve, Proton uyumluluk yazılımının “büyük ölçüde geliştirildiğini” ve hile önleme sistemleriyle çalıştığını söylüyor. Basitçe söylemek gerekirse, resmi Linux desteği olmayan Windows oyunlarını oynayabileceksiniz.

Ayrıca Steam Deck’i kurcalayabilir ve hatta onu bir monitöre ve çevre birimlerine takarak normal bir bilgisayar olarak kullanabilirsiniz. Valve, “ İnternetde gezinin, video izleyin, normal üretkenlik işlerinizi yapın.”diyor. İsteğe bağlı bir USB-C yuvası, DisplayPort ve HDMI çıkışı, bir Ethernet adaptörü ve üç USB girişi olacak.

Steam Deck’in teknik özellikleri ise aşağıdaki gibi olacak.

 • İşlemci: AMD Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (448 GFlops FP32’ye kadar)
 • Grafik İşlem Birimi: 8 RDNA 2 CU, 1.0-1.6GHz (1.6 TFlops FP32’ye kadar)
 • RAM: 16 GB
 • Depolama: 64GB, 256GB, 512GB sürümleri; MicroSD kartlarla genişletilebilir
 • Ekran: 7″ diyagonal, 1280×800 (16:10), 60Hz LCD dokunmatik ekran
 • Ses: 3,5 mm stereo jak, çift mikrofon, çok kanallı USB-C/Bluetooth çıkışı
 • Kontroller: Kapasitif dokunmatik, D-pad,  ön yüz düğmeleri, analog tetikleyiciler, üst tetik düğmeleri, atanabilir tutma düğmeleri, “görünüm” ve “menü” düğmeleri, iki analog çubuk
 • Trackpad’ler: İki tane var ve Valve, “Steam Controller’a kıyasla %55 daha iyi gecikmeye” sahip olduklarını söylüyor.
 • Kablosuz bağlantı: Wi-Fi ve Bluetooth
 • Kablolu bağlantı: DisplayPort 1.4 Alt modu desteğine sahip USB-C; 60Hz’de 8K veya 120Hz’de 4K’ya kadar, USB 3.2 Gen 2.
 • Pil: 40Whr, “2-8 saatlik oyun”

Hayal kırıklığı olarak pil ömrü söylenebilir. Valve, Steam Deck’in pilinin çoğu oyun oynarken “birkaç saat” dayanacağını ve “oyun akışı, daha küçük 2D oyunlar veya web’de gezinme gibi daha hafif kullanım durumlarında” 8 saatte maksimuma çıktığını söylüyor. En azından, yoğun bir oyun oynamak iki saat sürüyor. Yani yanınızda  ekstra bir güç kaynağı taşınamız ya da prize yakın bir yerde oturmanız gerekebilir.

Steam Deck, 64GB’lık bir sürüm için 399 dolardan başlıyor. Ayrıca 529 dolar için 256 GB’lık bir sürüm ve 649 dolar için 512 GB’lık bir sürüm var. Daha pahalı sürümler ayrıca daha hızlı depolama özelliğine sahip ve her üç sürümde de depolama microSD kart ile artırılabilir. Steam Deck’i rezerve etmek için ise 5 dolar gibi bir ücret gerekiyor. Ürün sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Green Hell Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik

Rainbow Six Extraction 2022’ye Ertelendi

Alakalı İçerikler
""