VALORANT Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Avatar photo
Takip Et
Ülkemizdeki internet altyapısı nedeniyle yaşanılan VALORANT ping sorununu nasıl çözebilirsiniz açıklıyoruz.
Görsel 4: VALORANT Ping Sorunu Nasıl Çözülür? - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

VALORANT ping sorunu aslında düşünüldüğünün aksine sadece ülkemizde değil dünya çapında yaygın olan bir problem. Ancak, sunucularından dolayı Riot Games’i suçlamadan önce yüksek ping probleminin sebebini kendinizde aramanız gerekebilir.

VALORANT Yüksek Ping Sorunu

Bilmeyenler için, ping kelimesi teknik olarak internet gecikmesini ifade ediyor. Yani basitçe anlatmak gerekirse, bilgisayarınızın sunucuya bir komut göndermesi için geçen süredir.

Oyuncular ve sunucular arasındaki internet gecikmesini en aza indirmek için Riot Games sunucularını dünya çapındaki veri merkezlerinde konumlandırıyor. Genellikle, bu sunucu ağı sayesinde çoğu oyuncu 50ms’in altında gecikmeyle bir sunucuya bağlanabiliyor. Fakat, tüm sunucularda yüksek gecikmeler varsa, sorun kurulumunuzda olabilir.

VALORANT Ping Sorunu Çözümü

Sunucu konumu, internet hızı, bilgisayar yapılandırmanız gibi birçok faktör bu sorunu yaşamanızda etkili olabilir. İyi bir oyun deneyimi yaşamak için aşağıdaki çözümleri uygulamayı deneyebilirsiniz.

Ağ arabelleğini aktifleştirin

Görsel 7: VALORANT Ping Sorunu Nasıl Çözülür? - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Ağ arabelleği özelliği kararsız bağlantıları ve yüksek ping değerleri olan kişiler için tasarlanmıştır. Minimum, Orta, Maksimum şeklinde ayarlanabilen ağ önbelleği ayarı, bilgisayarınızın ne sıklıkla VALORANT sunucularıyla iletişime geçtiğini belirler.

Paket kaybınız ne kadar yüksekse bu ayarı o kadar yükseltmeniz gerekmektedir.

Maksimum ayarlarda, siz ve sunucular arasında daha az paket gönderilecek ve oyun oyuncuların hareketini otomatik olarak tahmin etmeye çalışacaktır. Dolayısıyla, oyun deneyiminiz iyileşecek fakat sunucuyla iletişim kurma süresi arttığı için düello kazanmakta zorluk çekeceksiniz.

VALORANT’ın geliştirici ekibinden RiotStealthyJesus bir Reddit gönderisinde bu özelliğin nasıl çalıştığını açıkladı, buraya tıklayarak ilgili Reddit gönderisine ulaşabilirsiniz.

Kablolu bağlantı kullanın

Görsel 8: VALORANT Ping Sorunu Nasıl Çözülür? - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Bu biraz aptalca gelebilir, ancak birçok kullanıcı oyun oynarken LAN kablolarının bir zorunluluk olduğunu unutuyor. Wi-Fi bağlantıları, engeller ve kablo yerine havada dolaşan sinyal nedeniyle gecikme ve paket kaybıyla ünlüdür. Her ne kadar yeni Wi-Fi sürümleriyle bu hatalar biraz azaltılsa da hiçbir zaman kablolu bağlantı kalitesine ulaşamaz.

Modeminizden bilgisayarınıza kesintisiz bir LAN kablosu bağlamak, diğer cihazlara kıyasla internet hızınızı önceliklendirir.

Görev Yöneticisi’nden VALORANT’ın önceliğini artırın

Bilgisayarınızı çalıştırdığınızda genellikle arka plan uygulamaları çalışmaya başlar, bazıları gerekli olsa da çoğunluğu yalnızca arka planda kaynak tüketir

Görev Yöneticisi’nde VALORANT’ı bulup, önceliğini gerçek zamanlı olarak değiştirin. Bu VALORANT’ın bilgisayarınızda çalışan diğer programlara kıyasla daha öncelikli çalışacağı anlamına gelir.

Umarız bu çözümleri uygulayarak VALORANT ping sorununu çözebilmenizde bir yardımımız olmuştur. Tabi ki bunların yanında ping sorununun en büyük kaynaklarından birinin internet bağlantınız ve DNS ayarlarınızla ilgili olabileceğini unutmayın.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 9: Ubisoft, Hyper Scape'in Fişini Çekiyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Ubisoft, Hyper Scape’in Fişini Çekiyor

Sonraki İçerik
Görsel 10: Hitman 3 Steam Sürümü Sahipleri Ücretsiz Yükseltme Alacak - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Hitman 3 Steam Sürümü Sahipleri Ücretsiz Yükseltme Alacak

Alakalı İçerikler
""