Twitch’in Rakibi Olduğunu İddia Eden Kick Nedir?

Avatar photo
Takip Et
Eski Twitch yayıncısı Trainwreck tarafından desteklenen ve sahibinin Stake olduğu iddia edilen Kick canlı yayın platformunun detaylarını derledik.
Görsel 4: Twitch'in Rakibi Olduğunu İddia Eden Kick Nedir? - Rehber - Oyun Dijital

Şu anda beta aşamasında olan yepyeni yayın platformu Kick, Twitch’in yeni rakibi olabilir. Tyler ‘Trainwreck’ Niknam tarafından desteklenen bu platform, yayıncılar için pek çok avantaj sağladığı ve olumlu politikaya sahip olmasıyla pazarlıyor.

Yayın dünyası son birkaç yıl içinde önce aşırı doygunluğa ulaştı, ardından da sopayla gösteremeyeceğiniz kadar çok kez tek çatı altında toplandı. Mixer’in yükselişi ve düşüşünden YouTube, Facebook ve Twitch arasındaki yayın savaşlarına kadar, yayıncılar bolca yer değiştirdi.

Hatırlarsınız ki ülkemizde özellikle #TemizTwitch olayları sırasında çoğu yayıncı Twitch’ten farklı platformlara geçerek yayınlarını orada yapma kararı almışlardı fakat belirli bir süre geçtikten sonra geri döndüler.

Trovo ve DLive gibi bir dizi farklı site de pazar payının bir kısmını almaya çalışmak için ortaya çıktı. Şimdi bahsedilen sitelerin arasına bazı Twitch yayıncıları tarafından desteklenen Kick katılıyor.

Kick kendisini, en küçük yayıncıyı bile denemeye çekecek uygun politikalara sahip, yaratıcı dostu bir platform olarak pazarlıyor. Henüz beta aşamasında, ancak pek çok kişi denemek istediğini ifade etti – işte Twitch’in en yeni rakibi hakkında bilmeniz gerekenler ve gerçek olamayacak kadar iyi olup olmadığı.

Kick’in sahibi kim?

Görsel 5: Twitch'in Rakibi Olduğunu İddia Eden Kick Nedir? - Rehber - Oyun Dijital

Kick’in sahipliği şu anda doğrulanmadı fakat işaretler kripto bahis sitesi olan Stake.com’un projeyi desteklediğini gösteriyor.

Avustralya merkezli start-up Easygo tarafından yayınlanan iş ilanlarında “Kick.com, Easygo ve Stake.com’un kurucuları tarafından oluşturulan yeni bir girişimdir” ifadesi yer alıyor. Ayrıca, Stake yetkilileri Reddit üzerinde Kick subredditleri de oluşturdu ve daha önce yönetti.

Ben bu içeriği yazarken, Stake platformunun sahibi olduğunu doğrulamadı, ancak Stake önceden Trainwreck’in ana sponsoruydu.

Kick’i bir Twitch rakibi olarak bu kadar çekici kılan nedir?

Kick henüz web sitesinde için herhangi bir tanıtım yapmadı. Sadece 3 Aralık’ta birkaç teaser tweet ile gerçekten yaygınlaştı ve Tyler ‘Trainwreck’ Niknam’ın Kick’e geçişini 2.1 milyon Twitch takipçisine duyurmasıyla hız kazandı.

Kick, Twitch’in 50-50 ve YouTube’un 70-30 gelir paylaşım politikasının aksine 95-5‘lik bir gelir paylaşımı vaat ediyor. Bu, platformun düzenli bağış hizmeti olan Kicks’teki tam gelir paylaşımın yanında yer alıyor. İçerik oluşturucular aylık süre beklemek zorunda kalmadan aynı gün ödeme alabiliyor.

Görsel 6: Twitch'in Rakibi Olduğunu İddia Eden Kick Nedir? - Rehber - Oyun Dijital

Bunlar büyük rakamlar, ancak platform reklam verenlerin ödemesiyle hizmetini sürdürebileceğinden emin: Trainwreck, “Kick, nakit akışı yaratmak için dünyanın önde gelen reklamcılarıyla ortaklık kuracak,” dedi. “İçerik oluşturucular için en iyi teşvikleri yaratmanın en iyi içerik oluşturucuları Kick’e yönlendireceğine ve en iyi içerik oluşturucuların da en iyi reklam verenleri getireceğine inanıyorum.”

Cazip politikalar parayla bitmiyor. Kick, Train’e göre “yenilikçi yeni bir özel içerik oluşturucu programı” vaat ediyor ve bu program sayesinde ortaklar “her ay sadece abone sayılarına güvenmek zorunda kalmayacaklar.

İzlenen saatlere ve yayın yaptığınız toplam izleyiciye bağlı olarak sabit bir gelir elde edeceksiniz ve aynı gün ödeme alma seçeneğiniz olacak.”

Niknam, platformun Hizmet Şartları’nın da açıklık göz önünde bulundurularak tasarlandığını ve “net olmayan yasakların bulunmadığını” iddia etti. Ayrıca, “etik kumar” ile ilgili özel kurallar da var ve bu da kumar yayınlarının Kick’te devam etmesine izin veriyor. Daha önce DLive, laissez-faire (bırakınız yapsınlar) politikalarıyla Twitch’e alternatif bir kumar yayın platformu olarak görülüyordu, ancak Kick bir tür denetim vaat ediyor.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 7: Netflix, 2023 İçinde 40 Oyun Daha Yayımlamayı Planlıyor - Rehber - Oyun Dijital

Netflix, 2023 İçinde 40 Oyun Daha Yayımlamayı Planlıyor

Sonraki İçerik
Görsel 8: Life by You Sistem Gereksinimleri - Rehber - Oyun Dijital

Life by You Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler
Görsel 15: Minecraft Renk Kodları - Rehber - Oyun Dijital

Minecraft Renk Kodları

Minecraft'ta mesajların renkleri ve biçimlerini düzenlemek için kullanılan Minecraft Renk Kodları nedir, nasıl kullanılır? sorularını cevapladık.
Devamını Oku
""