Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Suudi Arabistan Artık Nintendo’nun En Büyük Dış Yatırımcısı

Avatar photo
Takip Et
Suudi Arabistan Nintendo’daki hissesini ikinci kez artırdı ve artık şirketin %8’inden fazlasına sahip.
Görsel 4: Suudi Arabistan Artık Nintendo'nun En Büyük Dış Yatırımcısı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu bu hafta ikinci kez Nintendo’daki hissesini artırdı ve şirketin dışarıdaki en büyük hissedarı haline geldi. Savvy Games Group bölümü aracılığıyla egemen servet fonu, yıl başladığında video oyun şirketinin %6’sından biraz fazlasına sahipti, ancak şimdi Nintendo’da %8,26’lık bir yatırıma sahip.

Bloomberg’e göre bu durum Savvy’yi Japonya Devlet Emeklilik Yatırım Fonu’nun önüne geçirirken, Eylül 2022 itibariyle %10,35 hisseye sahip olan Nintendo’nun gerisinde bırakıyor. Sektör danışmanı Serkan Toto Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Bence PIF’in işi daha bitmedi ve ileride Nintendo’daki hissesini artırmaya devam ederse şaşırmam,” dedi.

Suudi Arabistan, oyun sektöründeki yatırımlarını artırıyor.

Görsel 5: Suudi Arabistan Artık Nintendo'nun En Büyük Dış Yatırımcısı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Veliaht Prens Muhammed bin Salman liderliğindeki Suudi Arabistan, son zamanlarda video oyun endüstrisine yatırım yapmak için yoğun bir çaba sarf etti ve Savvy için ayırdığı 38 milyar dolarlık bütçeyle büyük bir harcama furyasına girişti. Savvy bu hafta, oyun devi Tencent tarafından desteklenen espor organizasyonu VSPO’ya 265 milyon dolarlık bir yatırım yaparak Çin oyun pazarına girdi. Bu iki anlaşmanın ötesinde, PIF kısa süre önce Avrupa devi Embracer grubuna 1 milyar dolar yatırım yaptı ve EA, Activision-Blizzard ve Take-Two Interactive’de hisseler satın aldı.

Suudi hükümetinin insan hakları konusundaki tutumu sık sık eleştirildiği için bu yatırımlar tartışmalardan uzak kalmadı. Veliaht Prens, 2018 yılında Suudi Arabistan hükümetini eleştiren ABD’li gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölüm emrini vermekle suçlanıyor. Kaşıkçı, İstanbul’daki Suudi konsolosluğuna girdikten sonra kayboldu.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: GTA Online'a Uzun Süredir Beklenen 50 Araçlık Bir Garaj Ekleniyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

GTA Online’a Uzun Süredir Beklenen 50 Araçlık Bir Garaj Ekleniyor

Sonraki İçerik
Görsel 7: Yeni Civilization Oyununun Geliştirilme Aşamasında Olduğu Duyuruldu - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Yeni Civilization Oyununun Geliştirilme Aşamasında Olduğu Duyuruldu

Alakalı İçerikler
""