Steam, Windows 7 ve 8.1 Bilgisayarlarda Çalışmayacak

Avatar photo
Takip Et
Valve yayımladığı blog gönderisinde, Steam istemcisinin Ocak 2024’ten itibaren Windows 7 ve 8.1 bilgisayarlarda çalışmayacağını duyurdu.
Görsel 4: Steam, Windows 7 ve 8.1 Bilgisayarlarda Çalışmayacak - Rehber - Oyun Dijital

Valve, Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sisteminde çalışan bilgisayarlarda Ocak 2024’ten itibaren Steam desteğini keseceğini duyurdu.

Steam, Counter-Strike ve Half-Life’ın arkasındaki şirket olan Valve, Ocak 2024’ten itibaren Windows 7 ve 8.1’deki mağaza desteğini kesecek. Endişe verici gibi görünen bu hamle aslında kısmen Steam’in son zamanda aldığı güncellemelerden kaynaklanıyor.

Valve tarafından yayımlanan blog yazısı bunun, Steam’in “Google Chrome’un gömülü bir sürümünü” kullanmasından kaynaklandığını belirtiyor. Steam’in artık mağazasını ve uygulama içindeki tarayıcı özelliklerini çalıştırmak için Chromium tabanlı bir sistem kullandığını varsayıyoruz.

Google, Ekim 2022’de Windows 7 ve 8.1’de Chrome desteğini “sonlandırdı” ve 109 numaralı sürüm bu eski işletim sistemlerinde çalışan son sürüm oldu. Google bunun nedenini Microsoft’un 8.1 için bu yılın Ocak ayında sona eren genişletilmiş desteğini nihayet tamamlamasına bağlıyor.

Steam kullanıcılarının %2’sinden azı Windows 7 ve 8.1 kullanıyor

Görsel 5: Steam, Windows 7 ve 8.1 Bilgisayarlarda Çalışmayacak - Rehber - Oyun Dijital

Şubat 2023 tarihli Steam Donanım Anketi’ne bakıldığında Steam kullanıcılarının Windows 7 ve 8.1 kullanım oranının %2’den az olduğu görülüyor. Çoğu büyük oyunun artık Windows 7’yi desteklemediği düşünüldüğünde, Valve’ın eski işletim sistemlerinden desteğini çekmesi beklenen bir hareketti.

Microsoft şu anda önümüzdeki iki yılın Windows 10’un uzatılmış destek ömrüne girmeden önceki son yılı olması için hazırlanıyor. 2025 yılında, Windows 10 artık desteklenmeyecek ve insanları güvenlik güncellemelerini almaya devam etmek için işletim sisteminden çıkmaya zorlayacak.

Windows 11’in 2021’de piyasaya sürülmesinin ardından, eski sistemlerin desteklenmeyeceği ortaya çıktığında tepkiler pek de iyi olmadı. Gereksinimler nedeniyle, bilgisayarların büyük bir kısmı, söz konusu kullanıcı donanımı kendisi yükseltene kadar Windows 10’da sıkışıp kalacak.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: GeForce Now'a Aylık Süre Kısıtlaması Geliyor - Rehber - Oyun Dijital

GeForce Now’a Aylık Süre Kısıtlaması Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 7: Nvidia RTX 4060 ve RTX 4060 Ti'ın Mayıs Ayında Piyasaya Sürüleceği İddia Edildi - Rehber - Oyun Dijital

Nvidia RTX 4060 ve RTX 4060 Ti’ın Mayıs Ayında Piyasaya Sürüleceği İddia Edildi

Alakalı İçerikler
""