Steam Çin’de Yasaklandı

Avatar photo
Takip Et
Steam Global büyük oyun pazarı olan Çin’de engellendi buna karşın Steam Çin kısıtlı oyun vitriniyle erişilebilir durumda.
Görsel 2: Steam Çin'de Yasaklandı - Rehber - Oyun Dijital

Çin’deki oyuncular Steam vitrininin ve topluluklarının kara listeye alındığını yani bunlara artık ülkede erişilemeyeceğini bildirdiler. Şubat ayında Steam China piyasaya sürüldüğünde küçük bir oyun vitriniyle beraber çıkmıştı. Bu site hala çalışıyor fakat daha fazla oyunun olduğu Steam Global Noel’de ülkede yasaklandı.

Hareket sürpriz oldu fakat Çin Hükümeti’nin son 12 ayda video oyunlar hakkında attığı adımlarla eşdeğer oldu. Fortnite, bu yıl 15 Kasım’da Çin’de yasaklandı. Çocukların video oyunlarını oynama süresi 3 saatle sınırlandırıldı. Aynı zamanda kripto para birimi de yasaklandı.

Yeni oyunlar üretebilmek için karşılanması gereken kriterlerden “efeminelik” de olmak üzere Çin’in geleneklerine karşı gelen ayrıntılardan uzak olması gerekiyor. Bu karardan iki ay sonra hiçbir oyunun kriterleri karşılamadığı için onaylanmadığı bildirildi.

Görsel 3: Steam Çin'de Yasaklandı - Rehber - Oyun Dijital
Steam Çin’de yasaklanmayan oyunlardan CS:GO

Çin’de en popüler oyunlardan DOTA 2 ve CS:GO, verilen bu kararlardan büyük ölçüde etkilenmeyecek. Bununla beraber pek çok küçük oyun geliştiricisi ayakta kalabilmek için Çin’deki kitlelerine güveniyor.

Örneğin Monster Hunter World, Steam’de İngilizce yorumdan çok Çince yoruma sahip. The Gme Awards‘da “Yılın Oyunu” ödülünü alan It Takes Two‘ya ait yorumlarda da ilk on yorumun dokuzu Çince yazılmış. Call of Duty Mobile, Steam’den ayrı bir oyun fakat dünyadaki oyuncu sayısı Çin’deki oyuncu sayısı eşit derede. Ülke, oyun geliştiricileri için çok büyük bir pazar fakat Noel’de neredeyse bir gecede piyasa öldü.

Sitenin kara listeye alınmış olması Steam’in Çin’de geçici bir süre kapalı olduğu ve kasıtlı bir şekilde engellendiği anlamına geliyor. Resetera ve Reddit üzerinden paylaşılan gönderilerle teyit edildi.

Bu olayın Çin’e ne etki yapacağı belirsiz fakat Çin’in oyun endüstrisindeki en büyük kısıtlaması olduğu kesin.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 4: Pathfinder Kingmaker Sistem Gereksinimleri - Rehber - Oyun Dijital
Avatar photo

Pathfinder Kingmaker Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik
Görsel 5: Prey Sistem Gereksinimleri - Rehber - Oyun Dijital
Avatar photo

Prey Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler
Oyun Dijital olarak daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Oyun dünyasındaki son haberler ve eğlenceli içerikler paylaştığımız Instagram sayfamızı hemen takip etmek için 'Takip Et' butonuna tıklayın!