Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Sony CEO’su: PlayStation Yakın Zamanda Bulut Hizmeti Sunmayacak

Avatar photo
Takip Et
Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, bulut oyun hizmetinde teknik zorlukların olduğunu ve yakın zamanda bu hizmeti vermeyeceklerini söyledi.
Görsel 4: Sony CEO'su: PlayStation Yakın Zamanda Bulut Hizmeti Sunmayacak - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, teknik sorunlar nedeniyle bulut oyunculuğunun oyuncular tarafından benimsenmeye hazır olmadığını düşünüyor. PlayStation’ın bunu “harika bir iş modeli” olarak gördüğünü açıkça belirtirken, Yoshida endişeleri yüzünden teknolojiyi takip etme konusunda Xbox’ın aksine isteksiz.

Bulut oyunları konusunda daha iyimser olan rakiplerinin aksine Yoshida, özellikle talebin gün boyunca dalgalanması nedeniyle, oyuncuların memnun olacağı bir seviyede çalışmasını sağlamanın “çok zor” olduğunu söylüyor. Bu durum, PlayStation’ın mevcut iş modelini değiştirip Xbox ile bulut oyun rekabetine girmeyeceği anlamına geliyor.

Financial Times’a konuşan Yoshida, “Bulut oyunculuğun harika bir iş modeli olduğunu düşünüyorum, ancak söz konusu oyunlar olduğunda teknik zorluklar çok fazla.” dedi. Biraz daha iyimser bir şekilde ekleyerek: “Bulut oyunculuğun zorlukları olacaktır ama biz bu zorlukların üstesinden gelmek istiyoruz.”

Görsel 5: Sony CEO'su: PlayStation Yakın Zamanda Bulut Hizmeti Sunmayacak - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

PlayStation yakın zamanda bulut oyun hizmeti sunmayacak.

Yoshida, ayrıca Sony’nin bulut oyunları için hala “çeşitli seçenekleri” araştırdığını söyledi ve PlayStation’ın bulut oyun hizmetini piyasaya sürmekten hala uzak olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin ortalama internet hızı ve sunuculara olan uzaklık göz önüne alındığında herkesin onaylayacağı gibi bulut oyunları verimli olmayabilir. Özellikle de kablosuz bir bağlantı kullanıyorsanız, genellikle oyun sizin için bir çileye dönüşebilir. Yine de pek çok oyuncu bu hizmetten yararlanıyor. Ülkemizde hizmet gösteren bulut oyun servisi sayısı sınırlı olsa da Türk oyuncular, bu hizmetten yararlanıyor.

Yoshida’nın bulut oyunlarıyla ilgili bu yorumları tam da Sony’nin Microsoft’un Activision Blizzard ile birleşmesinin engellenmesini umduğu bir dönemde yapması ilginç. Şu ana kadar anlaşmayı engelleyen tek düzenleyici kurum olan Birleşik Krallık Rekabet Kurumu, bunu Microsoft’un bulut oyun pazarında tekel olacağı şüphesiyle yaptı. Eğer Sony anlaşmanın onaylanmasını istemiyorsa, CMA’ya bulut oyunlarının şu anda önemli olmadığı izlenimi vermek isteyeceği son şey olabilir.

Kuşkusuz, CMA’nın endişeleri sektörün bugününe değil geleceğine odaklanmıştı ve Yoshida’nın teknik zorluklarla ilgili yorumlarıyla kastettiği de bu gibi görünüyor. Ayrıca Xbox bulut oyunlarıyla rekabet etmeye çalışmamak Sony’nin işine daha çok yarayabilir ve düzenleyiciler birleşmeyi ve Xbox’ın liderliğini nasıl daha da artırabileceğini incelerken Microsoft’u bu pazarın zirvesinde tutabilir. Her halükârda, Yoshida birleşmeyle ilgili herhangi bir soruyu yanıtlamak istemedi, bu nedenle Xbox’ın CMA’nın kararına itirazda başarılı olup olmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Silent Hill 2 Remake Sistem Gereksinimleri - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Silent Hill 2 Remake Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik
Görsel 7: Minecraft Kağıt Yapımı (2024) - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Minecraft Kağıt Yapımı (2024)

Alakalı İçerikler
""