Sony’nin Yeni Bir PlayStation El Konsolu Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi

Avatar photo
Takip Et
Yeni sızıntılar Sony’nin “Q Lite” olarak adlandırılan yepyeni bir oyun el konsolu üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Cihazın PlayStation 5’in uzaktan oyun özelliğini temel alacağı bildiriliyor.
Görsel 4: Sony'nin Yeni Bir PlayStation El Konsolu Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi - Rehber - Oyun Dijital

Jeff Grubb ve Tom Henderson tarafından aktarılan bilgiler, Sony’nin bir sonraki el konsolunun bir PlayStation Remote Play cihazı olabileceğini iddia etti. Şirket içerisinde “Q Lite” olarak adlandırılan taşınabilir konsol, üzerinde oyun oynatmak yerine PlayStation Remote Play özelliğini kullanarak uzaktan oynama sağlıyor.

Sony üzerinde çalıştığı “Q Lite” taşınabilir PlayStation el konsolu konusundaki son hamlesini, muhtemelen bu yıl içerisinde yapılacak olan PlayStation Showcase etkinliğinde duyurabilir.

Insider Gaming’in haberine göre cihaz, şu anda ortasında 8 inçlik bir ekran bulunan bir PlayStation 5 kumandası gibi görünüyor. Q Lite, PS5’in dokunsal geri bildirimi özelliğini de kullanacak.

Sony’nin yeni konsolu sayesinde uzaktan evinizdeki konsoldan oyun oynayabileceksiniz.

Görsel 5: Sony'nin Yeni Bir PlayStation El Konsolu Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi - Rehber - Oyun Dijital

Son aylarda Logitech G Cloud, Razer Edge gibi birçok bulut oyun tabanlı el konsolu piyasaya sürüldü. Lenovo’da bir cihaz üzerinde çalışıyordu fakat proje iptal edildi.

Cihazın çeşitli üçüncü taraf bulut hizmetlerini desteklemesini beklemesek de cihazın bir Android sürümünü çalıştırabileceğini tahmin ediyoruz. Eğer konsol Android tabanlı olursa Sony, farklı uygulama yüklenmesine de olanak tanıyabilir.

Resmi bir duyuruya kadar bu sızıntılara şüpheyle yaklaştığınızdan emin olun. Gazeteci Jeff Grubb, bu konuda internette oluşan heyecanla ilgili olarak “beklentilerinizi azaltın” dedi. Biz de aynısını tavsiye ediyoruz.

PlayStation Vita’nın üretimi durdurulduğundan beri Sony taşınabilir konsol oyunundan fiilen çekilmiş oldu. Hem PSP hem de Vita büyük takipçi kitleleri kazandı ancak rakip Nintendo DS ve 3DS tarafından satış sayısında alt edildi.

Microsoft ve Nvidia’nın kendi hizmetlerini öne çıkarmaya devam etmesiyle bulut oyunları yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladı. Ancak, ana akım kitleler tarafından kabul görecek mi? Bunu sadece zaman gösterecek.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: E3 2023 İptal Edildi - Rehber - Oyun Dijital

E3 2023 İptal Edildi

Sonraki İçerik
Görsel 7: FIFA Serisinin Yeni İsmi ve Logosu Duyuruldu: EA SPORTS FC - Rehber - Oyun Dijital

FIFA Serisinin Yeni İsmi ve Logosu Duyuruldu: EA SPORTS FC

Alakalı İçerikler
""