Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Rainbow Six Siege Y6S2: North Star Tanıtımı

Avatar photo
Takip Et
Yeni sezon Y6S2: North Star köklü güncellemeler ve yeni operatör Thunderbird ile geldi.

Geçtiğimiz Ocak ayında 6. yılına giren Rainbow Six Siege, her sezon olduğu gibi bir operatör ve değişiklikler ile yeni sezon North Star’a merhaba dedi. Oyunu günden güne geliştiren, oyuncularına en iyi ortamı sağlamaya çalışan ekip; bu sezonun en göze çarpan güncellemesiyle yani puan tablosu arayüzü değişimi ile geldi. Bunun yanı sıra operatörlerden bazılarının güçleri ellerinden alındı, bazıları ise eskisinden daha da güçlendi.

Ubisoft’un yeni sezon North Star için hazırladığı animeyi aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yeni Operatör: Thunderbird

Bu sezonun başrolü savunmacıların iyileştirme meleği Thunderbird. Kendisi Kanada Silahlı Kuvvetlerinden uçuş okulunu başarıyla tamamlayan ve bu başarıyla kalmadan sıhhiye alanında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış bir hava sıhhiyecisidir. Gerçek ismi Mina Sky olan operatörümüz Nakoda asıllı ve 36 yaşında bir helikopter pilotu. Videoda da izlediğiniz gibi kendisi Nomad’in hayatını kurtarmış birisidir.

Thunderbird operatörü yanında Kona İyileştirme İstasyonu ile yeni sezonda yer aldı. 3 bar hıza ve 1 bar zırha sahip olan Thunderbird, sağlam bir teçhizat ile savunanlarda yer alan güçlü bir operatör oldu. Bu teçhizatta, piyade tüfeği SPEAR 308 (bu silaha atak operatörü Finka da sahip), yivsiz yani pompalı tüfek SPAS-15 (bu silaha savunma operatörü Caveria da sahip) bulunuyor. İkincil silahlara baktığımızda Bearing 9 ve Q-929’u görüyoruz. Alan etkili bomba ve nitro patlayıcıya (C4) sahip.

North Star sezonu ile gelen operatör Thunderbird
North Star sezonu ile gelen operatör Thunderbird

Kona İyileştirme İstasyonu Nedir?

Kona İyileştirme İstasyonu savunmacıların en büyük ilacı. Yaralı, canı azalmış düşman veya dostu ayırt etmeden can topu atan bir makinadır. Savunma operatörleri için güvenli bir bölge oluşturur. Ancak bundan atak operatörleri de yararlanabilir. +30 can veren Kona İyileştirme İstasyonu, belli bir süreyle içinde bulunduğu halka alana giren herhangi bir operatöre can topu fırlatıyor. Rainbow Six Siege’in AR-GE Yöneticisi Dr. Elena “Mira” Alvarez Kona için bu açıklamayı yapmış:

“Kóna İyileştirme İstasyonu, denetimsiz bir şekilde acil yardım sunuyor. Tıpkı Thunderbird gibi, sahadaki herkesin dostu.”

Favela Haritası Baştan Yapıldı

Hızlı maçlarda veya özel maçlarda oynanan Favela haritası bu sezon yenilenen harita oldu. Rainbow Six Siege oyuncularının pek hakim olamadığı, çok karışık ve düzensiz olmasından dolayı sevilmeyen harita bambaşka bir görünüm ile North Star sezonunda oyuna eklendi. En başta harita diğer haritaların hava şartlarına göre farklı. Favela haritası akşam vaktinde geçiyor. İlk sezonlarda olduğu gibi yıllardan sonra yeni sezonda da karanlık dediğimiz akşam haritası oyuna eklendi.

Favela haritasının eski halinde dış duvarlar yıkılabilir duvarlardı ve saldıranlar çok rahat bir şekilde savunmacıları köşeye sıkıştırabiliyorlardı. Adaletli bir ortam olmadığı için en başta bu ele alınmış. Haritanın küçüklüğü, düzensiz binalar değişmedi. Ancak oyunun oynandığı bina hariç diğer binalar baştan yapıldı. Çatıda bulunan 2 girişin yeri ve düzeni değişmedi, Kat 3’de bulunan Ana Merdivenler, Arka Merdivenler ve Paketleme Odası olarak bildiğimiz yerler değiştirildi. Artık Kırmızı Merdivenler, Çöp Kanalı ve Elektrik olarak anılacak.

Yenilenen Favela haritasından bir görüntü
Yenilenen Favela haritasından bir görüntü

Operatör Dengelemeleri ve Değişimleri

Her sezonda olduğu gibi North Star sezonunda geçmiş sezonların durum raporlarına göre operatörlerde dengelemeler yapıldı. Bu değişimlerin en başında kırılmış cam animasyonu geliyor. Mira ve Maestro’nun özellikleri artık eskisi gibi olmayacak. Kırılmış cam animasyonundan dolayı görüşleri daraltıldı. Mira ve Maestro’nun yanı sıra kurşun geçirmez kamerada kırılmış cam animasyonuna dahil.

Ayrıca bu sezonda 5 operatörün market fiyatında düşüş yapıldı (kalıcı olarak). Zero’nun fiyatı 20.000 Nam (480 R6 Kredisi), Amaru ve Goyo’nun fiyatı 15.000 Nam (360 R6 Kredisi), Maverick ve Clash’in fiyatı 10.000 Nam (240 R6 Kredisi) olarak değiştirildi.

Yeni sezonla birlikte operatör ikonları daha basitleştirilmiş bir şekilde yenilendi. Öldükten sonra yerde kalan cesetler kalktı, yerine ölen operatörün ikonu hologram şeklinde gözükecek.

Operatör dengelemeleri şu şekilde:

Ash

 • Eskiden 3 olan Delici Mermi sayısı 2 oldu.
 • R4-C silahının dikey tepmesi arttırıldı. Yatay yayılıma göre sağa doğru sabit ve daha güçlü oldu. Seri atış tepmesi artık 12. mermi değil 8. mermiden itibaren başlayacak.

Finka

 • Adrenalin olarak verdiği can arttırıcı özelliği artık olarak değiştirildi. Tıpkı Doc’un Şırınga Silahının verdiği etkiyle aynı.

Melusi

 • Banshee Ses Dalgası eskiden V darbesiyle (bıçak veya kabza) kırılır iken şimdi etki alanı dışında silah ile kırılabilir oldu.
 • Artık düşmanların ayaklarını tespit edebiliyor.

Rook

 • Artık sahip olduğu zırh paketini hem yerleştirecek hem de zırhı kuşanmış olacak. (Eskiden koyduktan sonra alabiliyordu.)

Valkyrie

 • Üçüncü Göz kameralarında kullanım önceliği artık Valkyrie’de olacak. Başka bir operatör kamerayı kullanırken kendisi kontrol edebilecek.

Vigil

 • Dikey geri tepme arttırıldı, eskiden 12. mermiden sonra başlayan seri atış tepmesi 6. mermiden sonra başlayacak.

Zero

 • ARGUS kameralarının lazerleri artık tek seferlik olmayacak. Twitch’in Şok Dronu gibi kaynak yönetim sistemi olacak. Her 15 saniyede yenilenecek.

Mira

 • Casus Aynası kırılmış cam animasyonuna sahip olduğunda, iki taraftan da taraflar gözükmüyor. Basınç dolu kapsül patladığında cam parçalanır. Eskiden zemine düşerken artık kırılmış haldeyken direkt patlıyor.

Maestro

 • Kem Gözü kırılmış cam animasyonuna sahip olduğunda, görebilmesi için cihazı açması gerekiyor.

Smoke

 • Gaz Bombasının kapsülünün patlama sesi değiştirildi.
 • Zehirli gazın etki alanında duvarlardan, yer altı veya üstünden geçmesi engellendi.
 • Zehirden etkilenen operatörler her 0.66 saniyede 15 HP can kaybedecek.

Bunların yanı sıra; oyuncular artık etki alanı menzillerini görebilecekler, bu sezonda Ela ve Jager için güncellendi. Ayrıca Kaid’in Rtila Elektropençesi ve Nomad’in Havalı İğnesi için etki alanı geri bildirimleri düzenlendi. Bu sezona özel silah kaplamasını, eklenti ve anahtarlığı 50.000 Nam’a satın alabilirsiniz. Eğer isterseniz sadece silah kaplaması 30.000 Nam’a markette satılmakta.

North Star'ın sezonluk silah kaplaması: İlaç Destesi
North Star’ın sezonluk silah kaplaması: İlaç Destesi

Oyun İçi Değişikler ve Geliştirmeler

Oyuncu konforunu etkileyecek değişikler ve geliştirmeler diğer sezonlara nazaran bu sezon daha fazla ve göze batıcı. Bunlardan en başı çeken Ubisoft’un getirmiş olduğu Puan Tablosu 2.0 güncellemesi, oyun içerisinde imha cihazının etkileşimi ve dahası…

İmha Cihazı Etkileşimi

 • İmha cihazı artık otomatik bir şekilde yerden alınamayacak.
 • Bırakmak için (standart) X tuşuna basılı tutmalısınız, almak için imha cihazına bakıp F tuşuna basmalısınız.

Arayüz Tercihleri Güncellemesi

 • Takım arkadaşı veya rakip takım oyuncusunun ismini gizleme özelliği geldi.

Operatör İstatislikleri

 • Operatör profilinde bulunan istatistikler kaldırıldı. Bu istatistiklere Ubisoft profilinizden erişebilirsiniz.

Puan Tablosu 2.0

 • Yeni puan tablosu oyunculara daha düzenli ve daha bilgilendirici bir görünüm sunuyor.
 • Savunan/Saldıran rol değişimi ayrımı içerisinde raunt geçmişi (kazanılan/kaybedilen raunt) tabloya eklendi.
 • Engellenen operatörler tabloya eklendi.

Karşılaşma Kayıt Sistemi

 • Video kayıt dosyalarının boyutu küçültüldü.
 • Kayıt yöntemi değiştirildi ve geri sarma enstantaneleri silindi.
 • F10 tuşu kullanıldığında kayıt için kullanılan kısayolları gösterecek.

Maçı Terk Etme Cezası

 • Cezalar oyun için puan tablosuna göre değiştirildi. 60 dakika, 2 saat, 24 saat veya 48 saat oldu.
 • Bekleme süresi 7 güne yükseltildi. (Eskiden 48 saatti.)

Mermi Delikleri

 • Yumuşak yüzeylerde oluşan mermi deliklerinin görüş açısı kapatıldı.

“Sabit el ve temiz bir kafa. Ama yine de Thunderbird ile bir gezintiye çıkmayı istemem.”

Yerde oldukça sakin olan birinin havada ateş saçacağını tahmin etmek pek kolay değildir ama bazen hayatları kurtarmak için risk almak gerekir. Thunderbird’ün sessiz gücü, topluluğuna olan tutkusunu ve adanmışlığını hiçbir şekilde gizlemiyor.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Rainbow Six Siege Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik

Police Simulator Patrol Officers Erken Erişim’de

Alakalı İçerikler
""