NVIDIA ve MediaTek’in El Konsolları İçin Yepyeni Bir Çip Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi

Avatar photo
Takip Et
NVIDIA ve MediaTek, oyun el bilgisayarlarına ve konsollarına güç verecek yepyeni bir çip üzerinde çalışıyor olabilir.
Görsel 4: NVIDIA ve MediaTek'in El Konsolları İçin Yepyeni Bir Çip Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

XpeaGPU rumuzlu X kullanıcısına göre; yakında NVIDIA’nın konsol oyun segmentine geri döndüğünü görebiliriz gibi görünüyor. Sızıntı, MediaTek’in NVIDIA’nın GPU markasını içerecek yeni nesil bir oyun el tipi cihazlar için çip (SOC) geliştirdiğini, çünkü şirketin bu segmentte iyi bir potansiyel gördüğünü belirtiyor. yrıca SOC’nin NVIDIA’nın MediaTek ile üzerinde çalıştığı diğer yarı özel ürünlerden farklı olacağı ve birkaç Çinli müşterinin şimdiden bu çiplere ilgi gösterdiği belirtiliyor.

MediaTek’in duyurması beklenen çipler, NVIDIA’nın konsol segmentine geri dönmesine neden olabilir.

Sadece birkaç gün önce, NVIDIA ve MediaTek’in dizüstü bilgisayar alanında Qualcomm’un Snapdragon X Elite CPU’larıyla mücadele edecek yeni ARM tabanlı çiplerini sunacakları iddia edilmişti. Bu çiplerin TSMC’nin 3nm üretim sürecine dayanması ve tasarımın bu yılın 3. çeyreğinde (2024) tamamlanması, üretimin ise 2025’in ilk yarısında başlaması bekleniyor.

NVIDIA’nın AI PC segmenti için kendi özel çipleri için ARM yoluna gittiğini ilk kez duymuyoruz. Geçen yılki raporlarda NVIDIA’nın bu çipler üzerinde MediaTek ile birlikte çalıştığı ve TSMC’nin CoWoS paketleme teknolojisinden yararlandığı belirtilmişti. Nihai çipin bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağını bekleyip görmemiz gerekse de, bu durum şimdilik söylentilere konu olan birim başına 300 dolarlık yüksek fiyatı da açıklayabilir.

Görsel 5: NVIDIA ve MediaTek'in El Konsolları İçin Yepyeni Bir Çip Üzerinde Çalıştığı İddia Edildi - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

NVIDIA ayrıca GTC 2024 sırasında MediaTek’in yaklaşmakta olan Dimensity SOC’lerinin Blackwell mimarisine dayalı yeni nesil RTX ve AI GPU IP’sini kullanacağını resmileştirmişti. Bu Dimensity SOC’ler otomotiv segmentini hedefliyor ancak her iki şirketin de şu anda nasıl farklı fırsatları değerlendirdiğini görebiliyoruz. Bu da bizi oyun ve el konsolları konusuna geri getiriyor.

NVIDIA, Nintendo Switch sayesinde avuç içi oyun alanında çok ilgili olsa da, şirket bir zamanlar her ikisi de Tegra SOC’ları kullanan Shield avuç içi ve Shield TV platformlarına sahipti. NVIDIA ayrıca orijinal Xbox konsoluna ve Sony PS3’e de güç verdi ancak o zamandan beri geleneksel oyun konsolu pazarı hem Zen hem de RDNA mimarilerini kullanarak tamamen AMD’ye kaydı. Sony ve Microsoft’un gelecek model ve varyantları için AMD donanımından vazgeçmesi uzak gözüküyor.

Ancak el tipi oyun konsolları, AMD’nin bu kompakt cihazlar için özel olarak tasarlanmış Ryzen Z1 APU’ları sunmasıyla son zamanlarda büyük bir çıkış yakalayan bir pazar. Intel’in Core Ultra CPU’ları da bu pazarda kendine yer buldu ve görünüşe göre Shield ve Nintendo Switch SOC’ları ile daha önce bazı deneyimlere sahip olan NVIDIA da bu pazara bir kez daha girmeye çalışacak.

NVIDIA’nın özel bir tasarım kullanan Nintendo Switch dışında oyun konsolu ve oyun el bilgisayarı segmenti için uygun bir SOC üretmeyi başarıp başaramayacağını görmek ilginç olacak.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 6: Microsoft, Son İki Xbox 360 Mağazası İndirimlerini Duyurdu - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Microsoft, Son İki Xbox 360 Mağazası İndirimlerini Duyurdu

Sonraki İçerik
Görsel 7: Valve'ın Yeni Oyunu Sızdırılmış Olabilir: Deadlock - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

Valve’ın Yeni Oyunu Sızdırılmış Olabilir: Deadlock

Alakalı İçerikler
""