Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

Nvidia, 30 serisi GPU’larda FPS’leri %10’a kadar artırmaya başladı

Avatar photo
Takip Et
Nvidia’nın 30 serisi GPU’larının tümü Mart ayı sonunda Resizable BAR desteği ile birlikte bazı oyunlarda %10’a varan FPS artışı yaşayacak.
Nvidia, 30 serisi GPU'larda kare hızlarını yüzde 10'a kadar artırmaya başladı

Nvidia, belirli oyunlarda kare hızlarını yüzde 10’a kadar attırabilen bir PCI Express özelliği olan ‘Resizable BAR’ için destek sunmaya başladı. Yeni RTX 3060 grafik kartı, işlemciye grafik arabelleğine tam erişim sağlamasına yarayan ‘Resizable BAR’ desteği sunan ilk kart olacak. Diğer 30 serisi GPU’lar için bu özelliğe destek Mart ayının sonlarında sunulacak.

Bu özelliği kullanmak için belirli özellikleri barındıran sistem bileşenlerine ihtiyacınız olacak. Nvidia RTX 3060 gibi 30 serisi ekran kartlarla ‘Resizable BAR’ teknolojisinden faydalanmak için AMD’nin Zen 3 mimarili veya Intel 10. Nesil işlemcilere sahip olmanız gerekiyor.

Nvidia, 30 serisi GPU'larda FPS'leri %10'a kadar artırmaya başladı

Nvidia’nın bu teknolojisi her oyunda artış sağlamıyor, hatta bazı oyunlarda düşüş bile sağlayabiliyor.

AMD’nin ‘Smart Access Memory’ özelliği gibi, Nvidia GPU’lardaki ‘Resizable BAR’, belirli oyunlarda FPS’i yüzde 10’a kadar arttırabilir. Artış olup olmaması ve artış miktarı gerçekten oyuna, ayrıca çözünürlüğünüze de bağlı. Nvidia, yaptığı açıklamada ‘Testimizde, bazı oyunların yüzde birkaç, bazı oyunların da yüzde 10’a varan artış yaşadığını gördük.’ diyor ve ‘Ancak, performansta düşüş yaşayan oyunlar da var.’ diye ekliyor.

Nvidia, oyunları önceden test ediyor ve ‘Resizable BAR”ı yalnızca performans artışı yaşanan oyunlarda etkinleştirmek için özel oyun profilleri kullanıyor. Şu anda bu özelliği aşağıdaki oyunlarda kullanabilirsiniz:

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Battlefield V
  • Borderlands 3
  • Forza Horizon 4
  • Gears 5
  • Metro Exodus
  • Red Dead Redemption 2
  • Watch Dogs: Legion

Nvidia, 30 serisi GPU’larının geri kalanı için Mart sonunda VIOS güncellemelerini yayınladığında diğer oyunlara da destek eklenecek. Nvidia, tüm Founders Edition 30 serisi kartlar için VBIOS güncellemeleri sağlayacak ve diğer üreticiler de kendi güncellemelerini yayınlayacak. Ayrıca gerekli CPU desteğini içeren bir anakart güncellemesine ihtiyacınız olacak. Nvidia; Asus, Asrock, Colourful, Evga, Gigabyte ve MSI’nin belirli anakartlarda Resizable BAR’ı desteklemeye başladığını söylüyor.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, Sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Oyun Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Rainbow Six Siege 6. Yıl Geliyor - oyun haberleri

Rainbow Six Siege 6. Yıl Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 4: Terraria'nın Stadia Sürümü Geliştirilmeye Devam Edecek - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Terraria’nın Stadia Sürümü Geliştirilmeye Devam Edecek

Alakalı İçerikler
""