Metroid Dread Hakkında Bildiğimiz 10 Şey

[lwptoc]

Samus Returns ve Zero Mission gibi remasterlar dışında, uzun yıllardır yeni oyunu çıkmayan Metroid serisinin devamı, Metroid Dread yolda. 2D serinin en son oyunu, 2002’de Game Boy Advance’e çıkan Metroid Fusion idi. Nintendo yeni oyundan oynanış videosu ile birlikte bazı detayları açıkladı.

Metroid Dread Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Geliştirme Aşaması

Metroid Dread ismi, 2000’li yılların başından beri duyduğumuz bir isim, çünkü oyunun geliştirilmeye başlanması o yıllara kadar dayanıyor. 2005 yılında Nintendo DS’e çıkacağı sızdırılmıştı, ama hiçbir zaman gerçekleşmedi. Dread, 2017 senesinde Nintendo 3DS’e çıkış yapan Metroid: Samus Returns‘ün yapımcıları MercurySteam tarafından geliştiriliyor.

Hikaye

Metroid Dread, serinin beşinci 2 boyutlu Metroid oyunu, ve olaylar Metroid Fusion‘dan sonra geçecek. Yani Metroid tarihsel sıralamasında en sona denk geliyor. Oyun ZDR gezegeninde, X parazitinin ortaya çıktığı bir dünyada geçiyor. Ana karakterimiz Samus, bu parazite bağışıklığı olan tek kişi olarak bu durumu incelemek için gezegene gidiyor. Açıklanana göre Dread, NES ile başlayan, Samus’un Metroidler ile ilişkilerine yoğunlaşan, güncel Metroid hikayesinin son parçası olacakmış. Hikayenin başka oyunlar için yeni bir başlangıç yapıp yapmayacağını bilmesek de, bu uzun süren hikayenin nasıl biteceği gerçek bir merak konusu.

EMMI Robotları

EMMI Robotları Metroid Dread’in en önemli içeriklerinden birisi. Bu robotlar, ZDR gezegenine bilinmeyen yaratıklardan DNA örneği almak için Galactic Federation tarafından gönderilmişler, fakat gizemli bir şekilde ortadan yok olmuşlar. Tahminen, X parazitiyle karşılayıp “bozulmuş” olabilirler. Oyunda EMMI robotları belirli bölgelerde dolaşan, etraflarından dolaşmamız gereken ve eğer yakalanırsak hızlıca kaçmamız gereken düşmanlar olacaklar. Robotlar, çoğu atağa karşı dayanıklı oldukları için, eğer onlara yakalanırsanız ölmeniz anlamına geliyor.

Gizlilik

EMMI robotlarından, bahsettiğimiz üzere, dövüşemediğimiz için kaçmanın yollarını arayacağız. Bu da bir gizlilik mekaniğinin de olacağı anlamına geliyor. EMMI’ler dolaştıkları yerde sizi görürlerse ya da duyarlarsa peşinize düşecekler. Oyuncular, yavaşça hareket etmeli ve ses çıkarmamaya çalışmalı. Bu sırada bazı objelerin arkasına siper alabilirsiniz. Gizliliğin bir başka yolu ise, “Phantom Cloak” denilen görünmezlik pelerini. Fakat o da belirli bir süre sizi gizli tutacak, zamanı dolduktan sonra da canınızdan götürmeye başlayacak.

Omega Cannon

Avcı EMMI Robotları, çoğu silahlara karşı dayanıklı olsalar da, tamamen yenilmez değiller. Samus’un cephanesindeki, EMMI’leri yenmenin bir seçenek Omega Cannon olacak. Aslında bu, haritanın bazı bölgelerinde bulunan merkezi birimlerde etkinleştirilebilecek, Samus’un koluna bir geliştirme. Tabi bu kısıtlı süreli bir geliştirme olacak. Samus ile bir EMMI robotunu alt ettikten sonra, tekrar Omega Cannon’ı elde etmek için başka bir merkezi birime ulaşmanız gerekecek.

Spider Magnet

Samus’un bulabileceği diğer bir geliştirme ise Spider Magnet. Sakamoto’nun açıkladığına göre Spider Magnet, Samus’un duvarlara ve tavanlara tutunup onlarda hareket etmesini sağlayacak bir geliştirme. Aynı Metroid 2, Metroid: Samus Returns veya Metroid Prime üçlemesindeki Spider Ball özelliği gibi. Bununla beraber, Charge Beam gibi klasik Metroid geliştirmeleri de yeni oyuna eklenecek.

Serbest Nişan Alma ve Yakın Dövüş Karşı Atağı

MercurySteam oynanışa kesinlikle gereken, yakınlık ve kesinlik katacak, Metroid: Samus Returns’teki bazı mekanikler ile beraber yeni dövüş mekanikleri ekliyor. Oyuncular 360 derece istedikleri yöne serbestçe nişan alabilecek. Aynı zamanda Samus’un yakın dövüşte gelen saldırıyı, doğru zamanda tuşa basarak, savuşturarak karşı saldırı yapmasını sağlayacak bir “parry” mekaniği olacak.

Melee Dash ve Slide

Yeni mekanikler orada bitmiyor tabi. Metroid Dread’de kendine özel yeni mekanikler de bulunacak. Bunlardan biri “melee dash” isimli, sadece karşı atak yaptığınızda değil her zaman kullanabileceğiniz bir fırlama hareketi. Ek olarak, küçük bölmelerden hızlıca kayarak geçmenizi sağlayacak bir “slide” olacak. Yani genel olarak yeni Metroid oyunu, daha hızlı ve hareketli bir oyun olacak.

Amiibo ve Özel Edisyon

Tabi beklendiği gibi, Nintendo kendisinin yeni bir oyununu çıkarırken aynı zamanda Amiibo‘sunu çıkaracak. Metroid Dread ile birlikte iki yeni amiibo çıkacak, Samus’un yükseltilmiş zırhı ile bir EMMI robotu. Ek olarak da, Özel Edisyon‘un çıkacağı onaylandı. Ana oyuna ek olarak, Özel Edisyonda çelik kutu, bir art book ve her biri beş farklı 2D Metroid oyununa adanmış bir kart seti olacak. Bu tam set $90 fiyatıyla piyasaya sürülecek.

Çıkış Tarihi

Metroidvania oyun türüne öncülük eden büyük oyun serisinin yeni oyunu Metroid Dread, Ekim 8’de Nintendo Switch’e özel olarak çıkış yapacak. Oyunun ön siparişleri açılmış durumda ve Switch eShop’un sitesinde oyunun 6.9GB olduğu belirtilmiş. Bu da Switch standartlarında göre ortalama büyüklükte bir oyun olduğu anlamına geliyor.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Exit mobile version