Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

iOS’a Yeni Nesil Kontrolcü Desteği Geliyor

Avatar photo
Takip Et
Görsel 4: iOS'a Yeni Nesil Kontrolcü Desteği Geliyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Apple’ın yakında çıkacak iOS 14.5 güncellemesi, kullanıcıların iPhone’larını PS5’in DualSense kontrolcüsüne ve Xbox Series X / S kontrolcüsüne bağlamasına olanak tanıyacak. iPad’ler de bu özelliği destekleyecek.

Fortnite ve Call of Duty: Mobile gibi mobil çok oyunculu oyunların yükselişinden bu yana oyuncular, iPhone’un dokunmatik ekranını kullanmak yerine cihazlarında oyun oynamanın daha rahat bir yolunu istediler. 2019 sonbaharında yayınlanan iOS 13 güncellemesi, PS4 DualShock kontrolcüsü ve Xbox One kontrolcüsü için bağlantı desteğini getirerek birçok oyuncunun isteğini yerine getirdi. Oyuncular, bağladıktan sonra, iPhone’larında harici kontrolcüleri destekleyen herhangi bir oyun için tercih ettikleri kontrolcüyü kullanabilirler.

iOS 14.5 güncellemesi, beta test programı üyelerine hali hazırda zaten sunuldu ve bu ayın sonlarında tüm kullanıcılara sunulacak. Yeni güncellemeyi indirdikten sonra, DualSense veya Xbox kontrolcülerini eşleştirme moduna ayarlayarak ve Ayarlar uygulamasının Bluetooth bölümündeki “diğer cihazlar” sekmesinden seçerek cihazlarını senkronize edebilecekler. Kontrolcüler, PS4 ve Xbox One kontrolcüleriyle aynı şekilde çalışacak, bu da DualSense’in dokunmatik yüzeyi gibi yeni nesil özelliklerin çalışmayacağı anlamına geliyor.

iOS, PS4 ve Xbox One Kontrolcü Desteği

Daha önceden kontrolcü ile iOS işletim sistemi üzerinde kontrolcü ile bir oyun oynadınız mı?

Yaklaşan güncelleme elbette birkaç farklı güncelleme de sunacak. En önemlisi, kullanıcıların bir Apple Watch’ları varsa, yüz maskelerini çıkarmak zorunda kalmadan telefonlarını açmalarını kolaylaştıracak. Bu özelliğe “Apple Watch ile Kilit Açma” deniliyor ve iPhone’ların kilidi açılmış ve kimliği doğrulanmış bir Apple Watch’u ikincil bir doğrulama yöntemi olarak kullanmasına izin vermesini sağlıyor. Bu özellik, eşleşen Apple Watch’un watchOS 7.4’te çalışmasını gerektiyor.

Güncelleme ayrıca, uygulama geliştiricilerin diğer uygulamalarda reklam izlemeyi etkinleştirmek için bir kullanıcıdan izin istemesini gerektiren ve uzun zamandır beklenen Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğini de içerecek. Bu, Facebook gibi şirketlerin kullanıcıları hakkında veri toplamasını yasaklamasa da zorlaştırıyor. Çift sim 5G desteği, Apple kart ailesi desteği ve Fitness için Airplay 2 dahil olmak üzere birkaç yeni özellik daha var.

Fortnite, App Store’dan yasaklanmış olsa da, oyuncuların bir kontrol cihazına sahip olmayı tercih edeceği çok sayıda çevrimiçi oyun var. Call of Duty: Mobile, birkaç haftada bir yeni içerik alıyor ve yakında Sezon 1 ile yeni bir Battle Royal Modu başlatacak. PUBG Mobile hala milyonlarca kullanıcıyı çekiyor ve şu anda 10. Sezonda. GTA: San Andreas, Minecraft ve Knights of the Old Republic gibi kontrolcü desteğine sahip birkaç tek oyunculu klasik de var.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, Sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Oyun Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: 2020'de Spider Man: Miles Morales 4.1 Milyondan Fazla Sattı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

2020’de Spider Man: Miles Morales 4.1 Milyondan Fazla Sattı

Sonraki İçerik
Görsel 6: Yeni Snapshotla Minecraft'a Mağara Sarmaşıkları, Parıldayan Meyveler Eklendi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Yeni Snapshotla Minecraft’a Mağara Sarmaşıkları, Parıldayan Meyveler Eklendi

Alakalı İçerikler
""