Intel Xe HPG Grafik Mimarisini Açıkladı

Takip Et
Intel Xe HPG mimarili AMD ve Nvidia’ya rakip olabilecek bir ekran kartları geliyor.

Intel, 2021 Mimarlık Günü’nü 19 Ağustos’ta gerçekleştirdi ve sonunda ilk nesil grafik kartları için Intel Xe HPG mimarisi hakkında bazı önemli ayrıntıları gösterdi. Raja Koduri de dahil olmak üzere önemli proje liderlerinin birçoğu, revize Yürütme Birimleri ve genel tasarım, süreç teknolojisi, verimlilik kazanımları, API desteği ve diğer özelliklerin tartışıldığı bir bölüm sırasında ortaya çıktı.

Raja Koduri daha önce AMD’de şu anda ikinci yinelemesinde olan ve Radeon RX 6000 Serisi GPU’larda bulunan RDNA mimarisini tasarlamak için çalıştı. Daha sonra Intel Xe HPG mimarisine öncülük etmek için Intel’e katıldı. Bu yıllar önceydi, bu yüzden yıllarca süren belirsiz konuşmalar, sızıntılar ve söylentilerden sonra nihayet projenin meyve verdiğini görmek heyecan verici.

Xe HPG mimarisi, ilk nesil için resmi olarak ARC “Alchemist” olarak bilinen Intel’in DG2 grafik kartları için inşa edildi. Kalıp başına değişen özelliklere sahip olacak. Alchemist, 16 vektör motoru ve 16 matris motoru ile ölçeklenebilir Xe çekirdeklerine sahip olacak. Bunların her biri pasta gibi değil, Render Slice dediği şeyi oluşturacak. Her Render Slice, dört adet Xe-cores kümesini, DirectX 12 Ultimate desteği için sabit bir işlev birimini ve dört yeni ışın izleme hızlandırma birimini içerecek. Sekiz Render Slice seti, L2 önbelleğine erişimi paylaşacak. Intel, önbellek boyutu konusunda kesin bir sayı sağlamadı, ancak AMD’nin Infinity Cache’i GPU’larında nasıl uyguladığına benzer şekilde yapılandırmaya bağlı olarak büyük olasılıkla değişecektir.

Vektör motorları, DirectX 12 Ultimate özellik setinin tamamını destekleyecek. Buna ışın izleme, değişken oranlı gölgeleme, ağ gölgeleme ve örnekleyici geri bildirimi de dahil. Işın izleme birimleri, ışın geçişi, sınırlayıcı kutu kesişimi ve üçgen kesişimlerine izin verecek. Nvidia ve AMD’nin çözümlerine kıyasla bunların nasıl çalışacağını bilmiyoruz, ancak donanım, güçlü performansı desteklemek için yeterli.

Intel’in Alchemist’i üretmek için TSMC’nin 6nm düğümüne dokunacağını da öğrendik ve Intel’in TSMC’yi GPU’larının gelecek nesilleri için kullanacağını öne süren söylentiler de var.

Intel Xe HPG ne vaat ediyor?

Intel’in ilk nesil grafik kartlarının nasıl ortaya çıkacağı henüz belli değil. Ancak söylentiler, sürücüler iyi performans gösterirse Nvidia RTX 3070 veya 3070 Ti kadar iyi olabileceğini gösteriyor. Tom’s Hardware’den Jarred Walton da teorik performans için bugünün açıklamalarına dayanarak bazı temel hesaplamalar yaptı ve benzer bir sonuca vardı.

Buna, Intel’in ürünlerini yeterince makul fiyatlarla sunması ve grafik kartlarını sürekli olarak raflara sürebilmesini eklersek, piyasada ilginç bir yeni oyuncumuz olabilir. Tüm bunlara  Intel’in AI tabanlı yükseltme teknolojisi XeSS’den elde edilen potansiyel performans kazanımlarını ekleyin.

Intel Xe HPG mimarisine dayalı grafik kartlarını 2022’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürecek.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Riot VCT Masters 3 Berlin Formatını Değiştirdi

Sonraki İçerik

Resident Evil 4 Remake Gamescom’da Duyurulabilir

Alakalı İçerikler