Ekran Kartlarında GDDR5 ve GDDR6 Farkı Nedir

Avatar photo
Takip Et
GDDR5 ve GDDR6 bellek tiplerinin farkı nedir? Ekran kartı alırken bu farka ne kadar dikkat etmeliyiz? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kripto para madencilerinin piyasada ekran kartı bırakmaması, stok sorununa yol açmış ve fiyatların artmasına sebep olmuştu. Türkiye piyasasında artan kur ile birlikte stok sorunu oyuncuların en temel problemi haline gelmiş durumda. Zira oyuncuların ekran kartı bulamaması, buldukları ekran kartlarının yüksek fiyatlarda olması, onları ikinci el ekran kartlarına veya eski versiyon ekran kartlarına yönlendirmekte.

Bu noktada birçok kişinin merak ettiği konulardan biri şüphesiz GDDR5 ekran kartlarımı alınmalı yoksa yeni nesil GDDR6 ekran kartlarında ısrar mı edilmeli? Bu kartların temel farkları nelerdir? Bilgisayar performansını ne kadar etkiler?

Enerji tüketimi az, bellek hızları fazla.

İlk kez 2018 yılında NVIDIA ve AMD tarafından üretilen GDDR6 yongalı ekran kartları, GDDR5 ve GDDR5X’in üst versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Bu noktadan sonra GDDR6 ve GDDR5’in arasındaki farklar kullanıcılar arasında hep merak konusu oldu.

GDDR5 ekran kartlarında GDDR5 VRAM, GDDR 6 ekran kartlarında GDDR6 VRAM bulunur. GDDR6 elbette daha yeni olduğundan, bellek hızı, erişim süreleri, veri yolu boyutu açısından daha iyi özelliklere sahiptir. VRAM’a daha hızlı erişim sağlaması ve dolayısıyla işlemlerin daha hızlı yapılması genel grafik kart performansını olumlu derecede etkilemektedir. Aynı zamanda GDDR6 ekran kartları, GDDR5 ekran kartlarına göre %35 daha az enerji tüketimi sağlamaktadır.

GDDR5 8 Gbps’lık bir transfer hızına sahipken, GDDR5X 10 ila 12 Gbps, GDDR6 14 ila 16 Gbps’lik transfer hızına sahiptir. Bu da doğal olarak GDDR6’nın diğer versiyonlara göre bir kaç adım önde olduğunun kanıtı olarak önümüze çıkıyor.

Görsel 4: Ekran Kartlarında GDDR5 ve GDDR6 Farkı Nedir - Donanım Haberleri - Oyun Dijital

GDDR5 ve GDDR6 ekran kartlarının oyun performansı neredeyse aynı seviyede.

Her ne kadar GDDR5 ve GDDR6 arasındaki temel farklılıklardan bahsetsek de genel GPU performansına baktığımız da pek fark göremiyoruz. 2010’lu yılların başında piyasaya sürülen GDDR5, ekran kartı piyasasında büyük bir devrim yaratmıştı. Zira oyun ve yüksek performansa dayalı üretilen bu bellek tipleri ekran kartı performansını bir hayli yukarılara çıkarmıştı. Öyle ki GDDR5 ve bir önceki versiyon olan GDDR3 arasında %100’e yakın FPS artışı mevcuttu.

GDDR5’in yüksek performanslı olarak piyasaya çıkması doğal olarak ondan sonra gelecek versiyonun performansına yakın olmasını sağlayacaktı. Yani burada anlatmaya çalıştığımız nokta, GDDR6 ile GDDR5 arasında bariz bir FPS değişikliğinin olmaması GDDR6’nın kötü bir versiyon olduğundan değil GDDR5’in yüksek performansından kaynaklı.

Tabi ki bu anlattıklarımız iki aynı ekran kartının GDDR5 ve GDDR6 versiyonları için geçerli. Örneğin GTX 1650 (GDDR5) ve GTX 1650 (GDDR6);

GDDR5 ekran kartlarının ömrü bitiyor mu?

GDDR5 ve GDDR6 ekran kartlarının ayrıntılı özelliklerini, oyun, performans farklarını inceledik. Peki GDDR5 bir noktada üst versiyonu olan GDDR6’nın gölgesinde kalacak mı? Güç kullanımı ekran kartı ömrünü ne derecede etkiliyor?

AMD ve NVIDIA tarafındaki rekabet bu konu hakkında belirleyici rol oynuyor. Son olarak NVIDIA’nın GTX 1650 üzerinden yaptığı hamle GDDR5 ekran kartlarının bir noktada önü kesecektir. 2019 yılında GDDR5 belleklerine sahip olarak piyasaya çıkan GTX 1650 modelini sadece 1 sene sonra GDDR6 belleklerine sahip olarak tekrardan piyasaya çıktı.

Güç kullanımı olarak GDDR6’nın daha tasarruflu olması doğal olarak GDDR5 ekran kartlarına göre daha uzun ömürlü olmasını sağlasa da bu fark çok büyük bir fark değil. Bu iki versiyonun kullanım süresi bazında ayıran en önemli nokta şüphesiz AMD ve NVIDIA tarafından GDDR5 bellek tipine sahip ekran kartlarına artık yatırım yapmamaları.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi ve konu ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Elden Ring Çıkış Tarihi Açıklandı

Sonraki İçerik

VALORANT 1 Günden Fazla Hatası Çözümü

Alakalı İçerikler
""