DDR5 RAM Kullanmak İçin Daha İyi Soğutma Gerekli

Takip Et
Corsair’ın pazarlama müdürü DDR5 RAM’ler konusunda açıklama yaptı.

DDR5 RAM’in PC pazarında daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, birçok kişi yapılarında yeni nesil belleği doğru şekilde kullanmak için ne gerektiğini öğrenmeye başlıyor. CPU veya anakartlarını yükseltmeleri gerekecek mi? Peki soğutma? Corsair’e göre, DDR5’e geçiş yaptığınızda ikincisinin ele alınması gerekecek. İnanılmaz 6.400 MT/sn’den başlayan ve yükselen veri aktarım hızlarıyla DDR5 RAM’ler gerçekten güçlü. Hızları yöneten yerleşik güç ve voltaj düzenleyici modüller VRM ile, birçok kullanıcı için iyileştirilmiş soğutma gerekebilir.

Corsair’in DIY Pazarlama Müdürü George Makris, “DDR5, muhtemelen DDR4’ten çok daha sıcak çalışabilir, çünkü voltaj regülasyonunu anakartın kendisinden çıkardılar ve modül üzerine entegre ettiler, yani aslında çok daha fazla ısı pompalıyor olabilirsiniz,” dedi.

Yerleşik güç ve VRM, DDR5 üreticilerine overclock konusunda daha fazla seçenek sunar. Overclock ile gelen ek hızlarla modüllerin sisteminizin erimesini önleyecek bir şeye ihtiyacı olacak. Soğutmaya yardımcı olmak için Corsair ve muhtemelen diğer RAM geliştiricileri, özellikle DDR5 RAM için soğutma sistemleri geliştirecek. Corsair, çeşitli soğutma sistemleri konusunda deneyime sahip. Çeşitli M.2 SSD’ler için bir dizi AIO soğutucu, özel soğutma sistemi ve hatta ısı emiciler sundular.

Şuan da DDR5 RAM almaya değer mi?

DDR5 RAM, genel perakende satışlarına hızla yaklaşsa da, PC yapıları için norm olmaktan hala biraz uzakta. Şirketler soğutma ve hatta yeni anakartlarla buna uyum sağlamaya çalıştıkça, başlangıçta çok daha pahalı olacak. Yurtdışında DDR5 RAM arayacak olsaydınız, 32 GB için yaklaşık 400 USD veya tek bir 8 GB için yaklaşık 100 USD ödemeniz gerekirdi. Zaten yurtdışında pahalı olan bu DDR5’lerin ülkemizdeki fiyatlarını tahmin edebilirsiniz.

Hala yüksek kaliteli DDR4 belleğinizi kullanıyorsanız, ek soğutma konusunda endişelenmenize gerek yok. Aslında, yükseltmek bile istemiyorsanız, daha fazla DDR5 RAM kullanılabilir hale gelene kadar DDR4 RAM kullanabilirsiniz. Ayrıca DDR5 RAM konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

New World’ün Çıkış Tarihi 28 Eylül’e Ertelendi

Sonraki İçerik

LCS Turnuvası COVID-19 Sebebiyle Seyircisiz Oynanacak

Alakalı İçerikler
Oyun Dijital olarak daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.