CPI ve DPI Arasındaki Fark Nedir

Avatar photo
Takip Et
CPI ve DPI oyuncu farelerinin özelliklerinde birbirinin yerine kullanılır, ancak farklı şeyler ifade ediyorlar. CPI ve DPI arasındaki farkları derledik.
[lwptoc]

Sensör modelleri, ivmelenme, maksimum çözünürlük hatta RGB ışıklarını sisteminizin geri kalanıyla senkronize etmek gibi değişik kavramlar oyuncu faresi alırken karşınıza çıkmıştır. CPI ve DPI’da bu kavramlardan birisi.

Çoğu oyuncu faresi üreticisi çözünürlük ölçümünü belirlemek için DPI kullansa da, tam olarak doğru isimlendirme değildir. Ancak daha yaygın olarak tanınan bir terim haline geldi, bu yüzden bu üreticiler sadece o terimi kullanıyor. Örneğin, Logitech ürünlerini tanımlarken DPI kullanırken, Steelseries CPI kullanıyor.

Oyuncu fareleri söz konusu olduğunda, CPI ve DPI aynı şeyi ifade eder, aslında teknik olarak tamamen farklı anlamlara sahiptirler. Ancak, farklı anlamlara sahip olmalarına ve farklı şeyleri ölçmelerine rağmen, şeylerin tüketici tarafında mı yoksa üretim tarafında mı olduğunuza bağlı olarak teknik olarak aynı şeyi ifade edebilirler.

Görsel 4: CPI ve DPI Arasındaki Fark Nedir - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

CPI ve DPI Arasındaki Farklar

DPI nedir?

DPI, en yaygın olarak bir yazıcının çıkış çözünürlüğünü ölçen inç başına nokta anlamına gelir. Bir kağıt parçası üzerindeki gerçek mürekkep yoğunluğunu ifade eder, ancak aynı zamanda farklı bir ortam olmasına rağmen, bir görüntünün piksel yoğunluğunu belirlemek için biraz kafa karıştırıcı bir şekilde kullanılır.

CPI nedir?

CPI, genellikle bir farenin hassasiyetini ifade etmek için kullanılan “inç başıma sayım” anlamına gelir. Yüksek CPI, daha fazla harekete duyarlılık anlamına gelir. Buna farenizi bir inç boyunca hareket ettirdiğinizde bilgisayarınıza bildirdiği ‘adımların’ sayısı olarak bakabilirsiniz, ancak bu sayının gerçekte atıfta bulunduğu şey, fare sensörünün yüzeyinde bir inç’e kaç piksel sığdığıdır.

Yani, bir farenin hassasiyet aralığının, 100-12.000 olduğunu var sayalım, bu farenin inç başına 100 ila 12.000 adım arasında herhangi bir yerde sayım yapabileceği anlamına gelir.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Woxic Espor Arenasına Geri Dönüyor

Sonraki İçerik

Sea of Thieves: A Pirate’s Life 22 Haziran’da Geliyor

Alakalı İçerikler