Birleşik Krallık Rekabet Kurumu Microsoft’un Activision’ı Satın Almasını Engelledi

Avatar photo
Takip Et
Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard’ı satın alma teklifi İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından engellendi.
Görsel 4: Birleşik Krallık Rekabet Kurumu Microsoft'un Activision'ı Satın Almasını Engelledi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Aylar süren soruşturmanın ardından düzenleyici kurum çarşamba günü Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasıyla ilgili nihai raporunu yayınladı ve “hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha az yenilik ve daha az seçeneğe yol açacağı” endişesiyle anlaşmayı engellediğini açıkladı.

Microsoft, karara itiraz edeceğini doğruladı.

Birleşik Krallık düzenleyici kurumu şunları yazdı: “CMA, Microsoft’un Activision’ı satın alma teklifini, anlaşmanın hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha az yenilik ve daha az seçeneğe yol açacağı endişesiyle engelledi.”

“Microsoft bulut oyun hizmetlerinde güçlü bir konuma sahiptir ve CMA’nın elindeki kanıtlar Microsoft’un Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi ticari açıdan faydalı bulacağını göstermiştir.”

“Microsoft halihazırda küresel bulut oyun hizmetlerinin tahmini %60-70’ini oluşturuyor ve Xbox’a, lider PC işletim sistemine (Windows) ve küresel bulut bilişim altyapısına (Azure ve Xbox Cloud Gaming) sahip olması nedeniyle bulut oyun alanında başka önemli güçlere de sahip.”

“Anlaşma Microsoft’a Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft gibi önemli oyun içerikleri üzerinde kontrol sağlayarak pazardaki avantajını pekiştirecektir. CMA’nın elindeki kanıtlar, birleşme olmaması halinde Activision’ın öngörülebilir gelecekte bulut platformları üzerinden oyun sağlamaya başlayacağını göstermektedir.”

Görsel 5: Birleşik Krallık Rekabet Kurumu Microsoft'un Activision'ı Satın Almasını Engelledi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

“Bulut, Birleşik Krallık’taki oyuncuların pahalı oyun konsolları ve bilgisayarları satın almaktan kaçınmalarına olanak tanıyor ve onlara nasıl oynayacakları konusunda çok daha fazla esneklik ve seçenek sunuyor. Tam da hızla büyümeye başladığı bir dönemde Microsoft’un bulut oyun pazarında böylesine güçlü bir pozisyon almasına izin vermek, bu fırsatların geliştirilmesi için çok önemli olan yeniliği baltalama riskini doğuracaktır.

Microsoft’un başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada, şirketin CMA’nın kararı karşısında “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi ve temyize gideceklerini belirtti.

“Bu satın alma işlemine olan kararlılığımızı sürdürüyoruz ve temyize gideceğiz. CMA’nın kararı, rekabet endişelerini gidermek için pragmatik bir yolu reddediyor ve Birleşik Krallık’ta teknoloji inovasyonu ve yatırımını caydırıyor.”

“Activision Blizzard’ın popüler oyunlarını 150 milyon cihazda daha kullanılabilir hale getirmek için sözleşmeler imzaladık ve bu anlaşmaları yasal çözümlerle güçlendirmeye kararlıyız. Uzun müzakerelerin ardından, bu kararın bu pazarın ve ilgili bulut teknolojisinin gerçekte nasıl çalıştığına dair kusurlu bir anlayışı yansıtıyor gibi görünmesi bizi özellikle hayal kırıklığına uğrattı.”

Activision, itiraz sürecinde Microsoft ile birlikte çalışacak.

Görsel 6: Birleşik Krallık Rekabet Kurumu Microsoft'un Activision'ı Satın Almasını Engelledi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Activision, temyiz başvurusu için Microsoft ile birlikte çalışacağını söyledi ve CMA’yı “Birleşik Krallık vatandaşlarına kötülük yapmakla” eleştirdi.

“CMA’nın bugünkü raporu Birleşik Krallık’ın teknoloji merkezi olma hedefleri açısından büyük bir gerilemedir ve temyizde bunu tersine çevirmek için Microsoft ile birlikte çalışacağız” dedi.

“Bu rapor aynı zamanda ekonomik beklentileri giderek kötüleşen Birleşik Krallık vatandaşlarına da zarar vermektedir ve Birleşik Krallık’taki büyüme stratejimizi yeniden değerlendirmemiz gerekecektir. Büyük ve küçük ölçekli küresel yenilikçiler, tüm söylemlerine rağmen Birleşik Krallık’ın iş dünyasına kapalı olduğunu dikkate alacaktır.”

CMA, nihai kararının Microsoft’un önerdiği çözümün “bulut oyun sektöründeki endişeleri yeterince giderememesinin” üzerine alındığını belirtti.

Microsoft, bu yılın başlarında kaygıları gidermek amacıyla GeForce Now, Boosteroid ve Ubitus gibi çeşitli bulut oyun hizmetleriyle oyun dağıtım anlaşmaları yapmıştı.

Avrupa Komisyonu, bu satın almaya ilişkin kararını 22 Mayıs’a kadar yayınlayacak. Microsoft’un rakiplerine oyun lisans anlaşmaları sunmaya istekli olmasının AB’nin rekabet karşıtı endişelerini gidereceği iddia ediliyor.

En güncel oyun haberleri için Instagram, Twitter ve Google Haberler üzerinden Oyun Dijital’i takip edebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi yorumlar kısmından diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 7: Dead Island 2 Bir Haftadan Kısa Sürede Bir Milyondan Fazla Sattı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Dead Island 2 Bir Haftadan Kısa Sürede Bir Milyondan Fazla Sattı

Sonraki İçerik
Görsel 8: Redfall Sistem Gereksinimleri - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Redfall Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler
""