Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo

Avatar photo
Takip Et
Görsel 4: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Türkiye’de 2007 yılında deyim yerindeyse patlama yapan bir oyundur, Popmundo.com. Günümüzde de çoğunluğunu Türk kullanıcıların oluşturduğu uluslararası kullanıcı yelpazesiyle hayatına son hızda devam ediyor.  Oyun içerisinde karakter gelişimi, kariyer hedefleri ve oynanış tarzı konusunda inanılmaz fazla seçenek mevcut. Biz de sizler için bu seçeneklerin en göz alıcılarını sizler için bir araya getirdik. Peki nedir Popmundo? Nasıl oynanır? Neyi amaçlar? Sanal olduğu gerçeğini göz ardı edersek, Popmundo tam olarak bir hayattır. İçerisinde hademeden tutun da valiye kadar birçok farklı iş dalını barındırır. Bu iş dallarında çalışan kişiler bir takım mesleki başarılar elde eder ve farklı iş dallarına geçer. Böylece sıkılmadan uzunca bir süre oynanabilir. Ancak meslekler Popmundo’da sadece bir yan daldır. Oyunun temel kolu müzik dünyasıdır.

Görsel 5: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Popmundo’da hesap oluşturduktan sonra 49 farklı şehir seçeneğinden istediğiniz bir şehri memleket olarak seçebiliyorsunuz. Bu sayede seçtiğiniz memleketin diline uygun isim ve soy isim kombinasyonları içeren listeler karşınıza geliyor. Eğer Antalya, İzmir gibi bir şehir seçerseniz Ahmet, Mehmet gibi isimleriniz olurken; New York, Los Angeles gibi şehirleri seçerseniz George, Mike gibi isimleriniz olacak. Bu isimlerin kaynağı sizin oyununuzu da asla etkilemiyor. Yani karakteriniz Mike olsa da oyunu Türkçe ara yüzle oynayabiliyorsunuz. Kararınızı verdiniz mi? O halde hoş geldiniz! Artık siz de cebinde 5 kuruş olmadan şehrin göbeğinde uyanmış çaylak bir müzisyensiniz. Bir çorba parası kazanmak için sokaklarda müzik yapacak ya da bir mekânda dandik bir işe girip cuma günü kazanacağınız ilk maaşınızı bekleyeceksiniz.

Görsel 6: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Yukarıda gördüğünüz sayfa Popmundo’nun en temel işlevlerini yerine getirdiğiniz karakter sayfası. ID numarası 1018784 olan Sara Constantine ise benim Popmundo karakterim. Bu sayfadan karakterlerin adlarını, yaşlarını, gruplarını, bulundukları şehirleri ve daha birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Her karakterin bunun gibi bir sayfası var ve kendi karakterinizin de bir sayfası olacak. 

Görsel 7: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Her karakter, şayet dilerlerse bir müzik grubu kurabilir ya da bir gruba dahil olabilirler.  Yukarıda da müzik grubuna ait arayüzü görüyorsunuz. Aktif müzik yaptığınız dönemlerde bu sayfayla oldukça fazla içli dışlı olacaksınız. Nedir müzik hayatı? diye düşünüyorsanız açıklayalım. Bir popmundo yılı (56 gün) içinde 49 farklı dünya şehrinde konser vermek, bu süreçte her ay bir single ve o single için bir klip çalışması yapmak, her gün basınla konuşmak, sırf daha fazla şöhret olabilmek için farklı karakterlerle arkadaş olmak ve 2 yılda bir albüm yayınlamak. Böyle söyleyince kulağa çok kolay geldiğinin farkındayım ancak hiçte kolay değil.

Görsel 8: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Popmundo uzun soluklu bir evrendir. Oyuna başladığımızda hiçbir alanda yetenek sahibi değiliz ve seçtiğimiz kariyer alanında yetenekler geliştirmemiz gerekir. Mesela iyi bir itfaiye eri olmak için temel itfaiyecilik yeteneği geliştirmek gibi. Karakterler haftada ortalama 25-30 adet karakter güncellemesi alırlar ve eğer bu güncellemeleri yetenek geliştirme odaklı değerlendirilirse istedikleri yeteneği yavaş yavaş geliştirebilirler. Hemen hemen her aktivite için bir yetenek gereklidir ve bunları geliştirmek oldukça zaman alır. Bazen yetenekleri kendi kendimize geliştiremeyeceğimiz bir nokta gelir. Bu noktada da bir üniversiteye girip ders alırlar ya da üniversitede profesör olarak işe girip bu alanda çalışmalar yaparak yeteneklerini mükemmele taşırlar. 3* yetenek seviyesi birçok alanda başarılı olmak için yeterli olsa da yetenekleri 5*’a tamamlamaya çalışırlar. Çünkü ne kadar yetenekli o kadar başarılı işler yaparız ve müzik kariyeri gibi çekişmeli bir kariyer dalında rakiplerimizden daha az yetenekli olmak istemeyiz.

Görsel 9: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Müzik kariyeri söz konusu olduğunda üç prestijli yarışmadan söz etmezsek olmaz. Bunlardan ilki Bigbang. Her pop yılın 10. gününde Rio de Janeiro’da gerçekleşen çok çekişmeli bir yarışmadır. Bütün büyük gruplar günün en başarılı konserini vermek için aylar öncesinden planlarını yaparlar. En iyi üç performans oldukça prestijli yıldızlarla ödüllendirilir. Bunun dışında grupların kendi müzik türleri içindeki en iyi üç performansa da birer teselli yıldızı sunulur. Bir diğer büyük yarışmamız ise Popopalooza’dır. Bu yarışma Bigbang’e göre oldukça farklı bir konsept içerir. Popopalooza yaklaşık 9 gün sürer ve her gün katılımcıların yarısı elenir. Final gününe bazen 2, bazen 3 grup kalır ve bunlardan bir tanesi altın taçla ödüllendirilir. Son prestijli yarışmamız ise Popmundo Festivali. Bu yarışma dünyamızın en eski müzik yarışmasıdır ve ortalama 12 ayda bir kez gerçekleşir. Diğer yarışmalara göre çok seyrek gerçekleşiyor olması onu oldukça değerli kılar. İki tur içeren bir yarışmadır, elemeyi geçen gruplar 10-15 gün sonra final sahnesinde tekrar buluşur ve en iyi konseri veren ilk 3 grup oldukça prestijli birer yıldız kazanır.

Görsel 10: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Taçlar, yıldızlar, prestijli ödüller dedik ancak bunların ne olduğundan bahsetmedik. Bunları ufak yaka rozeti olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak Popmundo’da başarılar olarak anılırlar. Yapılan hemen hemen her aktivite için bir başarı bulmak mümkündür. Bu başarılar karakterlerin geçmişten günümüze deneyimlediği hemen hemen her şeyin ufak bir listesidir. Seçtiğiniz 3 tane başarıyı profilinizde sergileyebilirsiniz. Tıpkı yaka rozeti gibi. Yukarıda gördüğünüz başarılarımdan benim karakterimin geçmişine dair bilgiler edinebilirsiniz. Tabii oyuna dair de. Mesela hiç bahsetmemiş olsak da oyunda zombi öldürmenin ve hasta iyileştirmenin mümkün olduğunu görebiliyorsunuz. Kaykay ile parklarda enteresan hareketler deneyebilir, polis olup hırsızların peşinde koşabilir, paparazzi olup ünlü müzisyenlerin fotoğraflarını çekebilir, itfaiyeci olup yanan mekanlara dalabilir ve/veya müzisyen olup sahneden seyircilerin üzerine atlayabilirsiniz. Ya da hiçbiri olmayıp bir karakterin eşi, birçok çocuğun babası olmayı da seçebilirsiniz. Seçeneklerin sonu olmadığı gibi, tecrübelerin karşılığında alınan başarıların da sonu yok. İlk defa ebeveyn oldum, sevdiğim kişiyle ilk defa beraber oldum, evlendim, x yıl evli kaldım gibi başarıların olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Görsel 11: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Popmundo dünyasında her yıl 56 gün sürer ve bu 56 günün sonunda karakterlerimiz yaşlanır. An itibariyle 126. yılın yaşandığı bu dünyada genç kalmak oldukça zor. Ancak korkmayın bunun için de ufak kolaylıklar sağlanıyor. Her yıl yılbaşı, doğum günü, cadılar bayramı kutluyoruz ve yine her yıl bir kere ölüler gününde zombilerle savaşıyoruz. Bu aktiviteler herkesin kendi tercihi olduğu için 500.000 zombi öldüren karakter bulmak da mümkün, hiç zombi öldürmemiş olan da. Önemli olan Popmundo’nun bu fırsatı vermesi tabii.

Görsel 12: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Bütün bunların yanında bir de gizem çözmeyi seven oyuncular için hazırlanmış maceralar var. Nedir bu maceralar? Bir hikâye üzerine oluşturulmuş ve ana oyundan bağımsız minik keşif oyunlarıdır. Deneye yanıla, ipuçlarını kovalayarak, bazen bir görselden, bazen bir şarkı sözünden açmanız gereken kapıyı bulmaya çalışarak eğlenmenize yardımcı olan ufak paralel evrenler. Bu maceralar, 2014’te Tromsö’ye yanaşan bir denizaltı ile başladı, sonra Yedi Denizler serüveninde korsanlık yapmamıza izin verdi, daha sonra Çorak Diyarlar’da Yol Savaşçısı olmamızı sağladı. Şimdilerde ise Fantasia ile Dragons & Dungeons tadında bir deneyim yaşatıyor.

Görsel 13: Bir Farklı Hayat Deneyimi Popmundo - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Hepsi ve çok daha fazlası için Popmundo.com’a bekliyoruz.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 14: Call of Duty Warzone Mobil Cihazlara Geliyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital
Avatar photo

Call of Duty Warzone Mobil Cihazlara Geliyor

Sonraki İçerik
Görsel 15: Overwatch 2 Beta Sistem Gereksinimleri - Oyun Haberleri - Oyun Dijital
Avatar photo

Overwatch 2 Beta Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler

Deprem bölgesinde yer alan dostlarımızın, ihtiyaçları için aşağıdaki STK'lara bağış yapabilirsiniz.

Oyun Dijital olarak daha iyi deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.