Türkiye Oyun Sektörü Raporu 2023 Şimdi Yayında

AMD’nin Yeni Grafik Sürücüsü Performans Artışı Sağlıyor

Avatar photo
Takip Et
Görsel 4: AMD'nin Yeni Grafik Sürücüsü Performans Artışı Sağlıyor - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

AMD yeni bir GPU sürücüsü (v21.2.2) yayınladı ve bununla birlikte, yirmi yıldan eski bir oyun için bir tane de dahil olmak üzere birkaç hata düzeltmesi geldi. Quake III Arena için en son sürücüyü yüklemek, oyunu yüklerken veya oynarken bozulmayı ortadan kaldırıyor. Bu ‘harika’, ancak en büyük faydadan sürüm notlarında bile bahsedilmiyor.

UL’nin 3DMark’taki yeni Mesh Shader özellik testinde performansı artıran 21.2.2 sürücü sürümünün raporlarını gördükten sonra, PCGamer tarafından AMD RX 6800 XT kartı ile güncellemeyi test etti. Test sonuçları şu şekilde:

  • Radeon RX 6800 XT (yeni sürücü): 468,77 fps (Mesh Shaders etkin)
  • Radeon RX 6800 XT (eski sürücü): 218,50 fps (Mesh Shaders etkin)
  • Radeon RX 6800 XT (yeni sürücü): 28.09 fps (Mesh Shaders devre dışı)
  • Radeon RX 6800 XT (eski sürücü): 28.09 fps (Mesh Shaders devre dışı)

AMD Radeon sürücü güncellemesi Mesh Shaders testinde ~%677 fazla FPS artışı sağlıyor.

Önceki sürücü sürümünü kullanarak Mesh Shaders, 28.09 fps’den (temel) 218.5 fps’ye çıkarak performansı yaklaşık %677 artırdı. Ancak en son sürücüyü uyguladıktan sonra, Mesh Shader performansı %1,569 oranında 468,77 fps’ye kadar devasa bir kazanç gösterdi. Eski sürücüye kıyasla, yeni olan Mesh Shader performansını yaklaşık %115 artırdı.

AMD Radeon Software

AMD’nin yazılım mühendisleri, en yeni GPU sürücüsünü optimize etmek için açıkça biraz zaman harcadılar ve Mesh Shaders kullanırken dünyadaki tüm kartlardan daha farklı performans sağlıyor. Umarım bu, bir noktada gerçek oyun deneyimimize yansır.

Sürüm notlarında yer alanlara gelince, Quake III Arena’daki şeyleri temizlemenin yanı sıra, Radeon RX 400 ve 500 serisi donanımlarda Blender’da EEVEE render kullanırken nesnelerin hatalı şekilde oluşturulmasına neden olabilecek bir sorunu giderildi. Ayrıca AMD Akıllı Erişim Belleği etkinleştirildiğinde Wolfenstein: Youngblood’da beklenenden daha düşük performans sorununu çözüldü.

Diğer tarafta, henüz çözülmemiş yarım düzine bilinen sorun var. Grupların en çok ilgilendiği konu, AMD’nin Radeon Software yardımcı programıyla ilgili CPU kullanım artışlarıyla ilgilidir.

Sürüm notlarında “AMD şu anda Radeon Software’in bazen beklenenden daha yüksek CPU kullanımına sahip olabileceğini araştırıyor. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar Radeon Software’de bir hata raporu sunmaya teşvik ediliyor” .

İlgili şikayetlerin bir kısmı bir yıldan eski. Örneğin, Aralık 2019’da AMD’nin topluluk forumunda , Ryzen 5 2600’lerinin Radeon Software yardımcı programıyla “sürekli olarak %13 ila %20 kullanım arasında olduğunu ve saat hızının 3,6 GHz’de kaldığını” iddia eden bir kullanıcının gönderisi var Görev Yöneticisi’nde %12 kullanım gösteriliyor.

Her durumda, en son sürücü sürümünü Radeon Software aracılığıyla indirebilir veya manuel olarak yüklemek için AMD’nin sürücü sayfasından edinebilirsiniz.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, Sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Oyun Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik
Görsel 5: Valheim: Başlangıç Rehberi - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Valheim: Başlangıç Rehberi

Sonraki İçerik
Görsel 6: Twitch, İzleyici Oylamasından Sonra PogChamp'ın Yeni Yüzünü Açıkladı - Oyun Haberleri - Oyun Dijital

Twitch, İzleyici Oylamasından Sonra PogChamp’ın Yeni Yüzünü Açıkladı

Alakalı İçerikler
""