AMD vs Intel: Hangi CPU Tercih Edilmeli?

Avatar photo
Takip Et
Teknoloji meraklılarının en çok tartıştığı konulardan Hangi CPU Tercih Edilmeli? sorusunu sizler için ele aldık, gelin hep birlikte inceleyelim.
[lwptoc]

Bilgisayar toplarken ilk dikkat etmemiz konulardan biri şüphesiz işlemci. Oyun bilgisayarı veya iş için kullanacağımız bir workstation bilgisayar toplarken hangi CPU tercih edilmeli? İşlemcilerin son durumlarına, oyun performanslarına, ısı değerlerine, fiyatlarına varana dahil olumlu, olumsuz bütün özelliklerini sizler için değerlendirdik, karşılaştırdık.

Hangi CPU Tercih Edilmeli?

Bilgisayarın genel performansını etkileyen birçok faktör var fakat en temelinde şüphesiz işlemci yatmakta. Performans bazında Intel her ne kadar yıllardır AMD tarafına belli bir üstünlük kursa da son zamanlarda işler tersine dönmüş durumda. Özellikle Ryzen 5000 serisinde Zen 3 mimarisi ile fark yaratan AMD, Intel’ı birçok konuda geride bırakmayı başardı.

AMD Ryzen işlemcileri, doğru anakart tercihi ile üstün oyun performansı sağlıyor.

Intel, 8. ve 9. nesil işlemcilerinde çekirdek sayısı, iş parçacığı sayısını düşük tutup frekans hızını yükseltmeyi tercih etmişti. Bu tercih özellikle işlemci sıcaklığını düşük tutsa da performans konusunda bir hayli geride kalmıştı. AMD tarafından gelen mimari geliştirmeler doğal olarak onları Intel’in önüne atmayı başarmıştı. Intel, yaptığı bu hatadan erken döndü ve yeni nesil işlemcilerinde (10. ve 11.) çekirdek sayısını arttırma yoluna gitti.

Hangi CPU Tercih Edilmeli?

İlk işlemcilerinden itibaren önem verdikleri en önemli nokta işlemci mimarisi olan AMD tarafında gözle görülür bir performans yükselişi var. Son olarak 5000 serisi ile oyun performansını bir hayli yukarılara taşıyan AMD, doğru anakart tercihi ile Intel’in bir kaç adım önüne geçiyor.

Bu durum karşısında Intel, hemen Rocket Lake işlemcilerine geri döndü. 10. ve 11. nesil işlemcilerinde bu teknolojiyi kullanan Intel, ciddi bir performans artışı yakaladı. Rocket Lake’in amiral gemisi olan i9-11900K ile %19 performans artışı yakalayan Intel, 5,3 GHz’e ulaşmayı başardı. Buna rağmen yine önceki dönemlerde yaptığı gibi çekirdek sayısını 10 yerine 8 olarak belirlemesi her şeye rağmen yine soru işaretleri yarattı.

Alder Lake yongalı işlemcilerini 2021 yılının sonunda piyasaya süreceklerini açıklayan Intel, Zen 3 mimarisinin önüne geçmeyi planlıyor. İddialara göre 193 MB L3 önbelleğe sahip olacak işlemciler, %15 oyun performans artışı vaat ediyor.

Fiyatlandırma açısından her iki işlemcinin de artıları olsa da Intel bir adım önde.

Şimdi geldik hemen hemen herkesin en değer verdiği konuya. İşlemci fiyatlandırması konusunda şüphesiz Intel tarafının önemli avantajları bulunuyor fakat fiyat-performans konusunda AMD’nin de öne çıktığı birkaç nokta bulunmakta.

Hangi CPU Tercih Edilmeli?

Aynı nesil işlemcilerin fiyatlandırması konusunda öne çıkan isim Intel oluyor. AMD tarafında 5000 serisine uygulanan yüksek fiyatlandırma, onları bu konuda Intel’in gerisinde bıraktı.

AMD’nin bu konudaki artısı ise şüphesiz işlemcilerinin AM4 CPU soketi ile anakart konusunda kullanıcılara özgürlük sağlaması olarak dikkat çekiyor.

Güç tüketimi ve ısı

Güç tüketimi ve ısınmanın temeli, işlemci mimarisine bağlıdır. Güç tüketimi yüksek olan işlemcilerin doğal olarak ısınma seviyeleri de yüksek olacaktır. Bununla birlikte kasada ve anakartta bulunan fanların yapısı, işlemci fanı, hatta oda sıcaklığı dahil işlemcinin ısınmasını etkileyen faktörlerdir.

Intel son beş senede güç-performans değerlerini %70 oranında güçlendirdi, bu durum doğal olarak son nesil işlemcilerinde ciddi bir ısınma sorunu ortaya çıkardı. Buna rağmen Ryzen 5000 serisine performans anlamında yetişemeseler bile daha fazla güç tüketimi ve daha fazla ısınma sorunu ortaya çıkmış durumda.

Buna rağmen kullanıcıların fazlasıyla tercih ettiği orta segment işlemciler için işler biraz daha farklı. Özellikle Ryzen 3000 serisi performans anlamında Intel 8 ve 9. nesil işlemcilerin önünde olsa da ısınma konusunda geride kalıyor. Yine kullanıcıların sıkça tercih ettiği Ryzen 3000 ve Intel 10. nesil işlemcilere baktığımız da ise Intel bir adım öne çıkıyor.

AMD vs Intel: Hangi CPU Tercih Edilmeli? sorusunun cevabı yukarıda yer alan grafikler ve açıklamalar içerisinde yer alıyor.

İçeriklerimizden daha hızlı haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılabilir, sosyal medyada gezinirken bilgilenmek için Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ücretsiz Oyun Haberleri ve Espor Haberleri için Pilli Oyun‘da kalmayı unutmayın.

Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Önceki İçerik

Zula Sistem Gereksinimleri

Sonraki İçerik

World of Warcraft Sistem Gereksinimleri

Alakalı İçerikler
""